Dünyanın en etkileyici cami kubbeleri!

Sanat tarihi yönünden büyük önem taşıyan işlemeler görenleri büyülüyor.

İnsan elinin yarattığı en görkemli mimari yapılardan olan camiler, göz alıcı süslemelerle işlenmiş kubbeleriyle dikkat çekiyor.

Tarih boyunca, çok tanrılı inanışlardan günümüze kadar insanlar ibadethanelerini en güzel şekilde vurgulamaya özen göstermiş. İnanış onuruna inşa edilen bu yapılar, kubbelerindeki tavan süslemeleri, freskler, vitraylar ve mozaiklerle birer mimari ve tarihi eser. Sanat tarihinde önemli yer tutan camileri araştırdık.

İşte Dünyanın en etkileyici cami kubbeleri...
20 1

Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahyan Camii, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi kentinde bulunuyor. 40 bin 960 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük 3. camiisi sıfatını taşıyan yapı için Türkiye'den İznik çinileri getirtilmiş.
20 2

Yapımı 1913 yılında tamamlanan St. Petersburg camii, Avrupa'nın en büyük camiisi sayılıyordu. 2. Dünya Savaşı süresince depo olarak kullanılan cami, 1955 yılının sonunda tekrar ibadete açıldı.
20 3

Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından yaptırılan cami, yeşil-beyaz renkli İznik çinileriyle süslenmiş. Caminin yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin mavi kalem işlemeleriyle süslü olması nedeniyle Avrupalılar bu yapıya "Mavi Cami" yani "Blue Mosque" adını vermiştir. 1934 yılında müze konumuna getirilmesiyle İstanbul'un ana camisi haline gelmiştir.
20 4