Egzersiz yaptığınızda beyninize ne olur?

Egzersiz sağlıklı ve fit görünmenizin yanı sıra beyninizi de aktif ve genç tutuyor… Bakın fiziksel egzersizlerin beyinize olan katkıları nelermiş...


Egzersizi alışkanlık haline getirirseniz pek çok faydasını görürsünüz. Sağlıklı kalmak ve muhteşem görünmeniz için en iyi etkenlerden olan egzersiz, aynı zamanda beyin gücünüzü de arttırır.

Egzersizin beyne olan iyi etkileri sayesinde de hem keidinizi iyi hisseder hem de motivasyonunuzu üst düzeye çıkarırsınız. Çoğu araştırmalara göre egzersiz sonrası daha rahat, enerjik hissedersiniz… Ayrıca stres hormonlarınız da azalır… Yani şüphesiz ki egzersizin beyne çok iyi katkıları vardır. Peki egzersiz yaparken beyne neler olur dersiniz?
9 1

Egzersiz beyin yaşlanmasını önler. Alzheimer gibi büyük bilişsel bozuklukların tedavisine yardımcı olur.

Çalışmalar egzersizin beyin ve sinir hücrelerini koruduğunu, BDHF (beyin-türevi nörotrofik faktör) artmasını sağladığını ortaya çıkardı.
9 2

Egzersiz sayesinde genellikle daha sakin, rahat ve enerjik hissedersiniz. Çünkü hipofiz bezi daha fazla endorfin salgılar…

Hipofiz bezinin daha fazla endorfin salgılaması stres, depresyon ve duygusal bozukluklarınızın hassasiyetini azaltır.
9 3

Çalışmalar egzersizin, beyin ile ilişkisi olan parkinson hastalığının üstesinden gelebileceğini ortaya koyuyor.

Ayrıca 65 yaş üzeri fiziksel olarak aktif olan kadınlarda da egzersiz sayesinde bilişsel gerileme olasılığı da daha az risk taşıyor.
9 4