Farketmeden kilo almanızın nedenleri!

Tam vücudunuzu istediğiniz forma sokmuşken iki ay sonra ne olduğunu anlamadan kendinizi tartının ibresi nerede duracak diye korkarken mi buluyorsunuz?


Vücudumuzdan memnun olduğumuz zamanlarda, yediklerimize dikkat ettiğimiz halde bir süre sonra nasıl olduğunu anlamadan kilo alıyoruz.

Farketmeden kilo almamızın birçok sebebi var ve bize gizli gizli kilo aldıran bu nedenlerin farkında değiliz. Bu kilo aldıran şeylerin farkına vardığımızda ise bilinçli bir şekilde hareket etmek ve kilo almayı önlemek çok kolay.

İşte kilo aldığımızı farketmememizin nedenleri!
8 1

Farkında olmadan kilo almamızın nedenlerinden biri de hormon değişiklikleri.

Ani ve beklenmedik kilo artışları metabolizmanızı düzenleyen Tiroid hormonuna bağlı olarak görülebilir.

Bazı hormon dengesizlikleri kilo artışına sebebiyet verebilir. Donna White'a göre, testosteron, östrojen, projesteron ya da DHEA seviyelerindeki dengesizlik kilo almanıza sebep olur.

Eğer özel bir diyet yapmadıysannız ve hayat tarzınızda büyük bir değişiklik olmadıysa kilo artışınızın bir açıklaması yoktur.

Hormon dengesizliklerinin kilo almanıza neden olup olmadığını öğrenmek için bir doktora danışın. Böylece daha büyük sağlık sorunlarını da önlemiş olursunuz.
8 2

Yaşlanmak, fark etmeden kilo almamızın nedenlerinden biri.

Bir gün o daracık skinny jeanlerin içine bir saniyede girebiliyorken, ertesi gün kendinizi kapanmayan farmuarlarla boğuşurken bulabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınıza ve günlük rutininizi gözden geçirin. Birkaç yıl önce yemeye alışık olduğunuz yemek miktarıyla artık baş edemediğinizi fark edersiniz.

Siz yaşlanırken metabolizmanız da değişir. Yavaşlayan metabolizmanız aynı şekilde yemek yemeye devam etmek istiyorsanız size daha az yemenizi ve daha çok egzersiz yapmanızı söyler.
8 3

Can sıkıntısından yemek yemek fark etmeden kilo almanın en korkutucu nedenlerinden.
Ofiste ya da evde küçük atıştırmalar yapıyor olabilirsiniz ama fazla kilolar zamanla yakanıza yapışacak.

Eğer normal öğünlerinizi yiyor ve öğün aralarında bilinçsizce atıştırmalıklar tüketiyorsanız kilo alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.
İşte ve evde kendinizi meşgul ederek yemek yeme isteğinizden uzaklaşın. Eğer atıştırma öğünlerine bayılıyorsanız sağlıklı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Badem , fındık ve çekirdekli yemişler kan şekerinizi dengeleyerek sizi öğlen ya da akşam yemeklerine kadar tok tutabilir.
8 4