Heyecanı bitirmemek için öneriler!

'Heyecan bitti!' diye yakınmak neden? İşte bunun cevabını Cinsel Sağlık Enstitü Derneği sizler için araştırdı.'Zıt kutuplar birbirini çeker'' fizik kanununun tersine, ruh ikizi; aynı özün parçası olan ve aralarında kuvvetli bir bağ olan iki ruh anlamına gelir. Bu nedenle, ruh ikizini bulma sevdası gençlik yıllarından başlayan bir arayıştır. Hemen hemen herkes kendisini, kendisinden daha iyi anlayacağını umduğu ruh ikizini aradığını söyler.

Ruh ikizini bulduğunu savunan bazı kişiler ise şaşırtıcı bir şekilde evliliklerindeki heyecan bittiği için kısa zaman içerisinde ayrılma kararı alır. 'Heyecan bitti!' diye yakınmak neden? İşte bunun cevabını Cinsel Sağlık Enstitü Derneği (CİSED) cinsel terapistleri sizler için araştırdı.
11 1

Pek çok mutlu, başarılı ve uzun süreli ilişkilerin birbirinin zıttı olan kişiler arasında kurulabildiğine dikkat çeken CİSED Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe; "Kişi kendisinden bir tane daha bulursa, anlık mutluluklardan başka bir mutluluk yaşaması genellikle olanaksızdır. Doğru ilişki, frekansların tuttuğu fakat birbirini tamamlayan duygu ve korkulara sahip kişilerin bir arada kalabilmesidir. 
11 2

Sabır, sadakat, koşulsuz sevgi, samimiyet, tutku ve saygı olursa mutlu bir birliktelik ve sağlıklı bir cinsel hayatı olur. Uzun süreli ilişkilerde cinsel tutkuyu sürdürmenin şifresi;duygusal açıdan karşı cinsle bütünleşirken, kendin olarak kalabilme yeteneğidir.

Bu tür bir kendini geliştirmenin altı ana bileşeni; 'açık iletişim kurma, güç ve iktidar savaşlarından vazgeçme, partnere dokunma, suçlamak yerine sorumluluk alma veendişelerin üzerine gitme' şeklinde sıralanabiliyor. Aksi takdirde, evliliğin henüz ikinci ayında çiftler sıkıcı, monoton, tutkunun olmadığı, adrenalinden yoksun ve bitme noktasına gelen 'uyku dönemine' girebiliyor." dedi. 
11 3

Endişenin bazen işe yaradığına dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Dr. Cebrail Kısa; "Bir düşünün,'Neden en büyük aşklar kavgayla başlar?' ya da 'Neden zıt kutuplar birbirini çeker?' atasözleri vardır? Buradan da anlaşılacağı gibi kişinin bilinmeyene olan zaafı söz konusudur.

İnsanlar karşı cinste gizem arar ve onları bir arada tutan sihirli kelimeler; 'merak', ' endişe', 'gizem', 'arzu' ve 'tutku'dur. Gizem, evliliğin ve doğanın bir kanunu, cinsel yaşamın ise olmazsa olması olan 'arzu ve tutku'yu bir araya getirir.
11 4