Kışın sizin de cildiniz kabuklanıyor mu?

.Cilt kuruluğu gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, çatlaklar ve kaşıntı şeklinde belirti veriyor. Bu durum için Medical Park Bahçelievle Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kumbasar, ''Rastgele kremler seçmek yerine bir uzmanın önerisiyle deri tipinize ve şikayetlerinize uygun nemlendiriciler kullanın'' uyarısında bulunuyor ve merak edilen soruları yanıtlıyor.
15 1

1. Kimlerde cilt kuruluğu görülmekte?


İnsanlar yaşlandıkça daha çok ortaya çıkan bir tablo olan kuru deri ‘kserozis’ olarak bilinir. Yaşlanmayla beraber daha kuru ve az yağlı bir cilt oluşur. Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarını su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması deride çatlama, kaşıntı ve kuruluğa neden olur. Cilt kuruluğu olan kişilerin çoğunda hastalık yoktur. Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunu ise sık duş alan kişiler oluşturur. Son yıllarda duş alma sıklığı arttıkça, kserozis sıklığıda artıyor.
15 2

2. Cilt kuruluğunun sebepleri nelerdir?


Kuru cilde neden olan çevresel etkenler; sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık hava yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, çevre kirliliği, klima ve diğer kimyasal maddeler olarak sıralanabilir. Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar (ihtiyosis, sedef gibi) cilt hastalıkları, metabolik faktörler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, aşırı kilo kaybı ve ilerleyen yaşlarda kuru deriye neden olan diğer faktörlerdir.
15 3

3- Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?


Deri kuruluğunun ilk belirtisi, deride donuk gri beyaz bir renktir. Kuruluk arttıkça renk değişikliğine ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklanmalar oluşur. Kaşıntı, kuru derinin neden olduğu diğer bir şikayettir. Kuruluk tedavi edilmezse sonunda egzamalar oluşabilir. 
15 4