Saçı da uzun, aklı da...

.İnsan kendi zekasını yapacağı aktivitelerle geliştirebilir.

Ne yapmanız gerekiyor?

1. İngilizce öğrenin, az biliyorsanız geliştirin, iyi biliyorsanız yeni bir dil öğrenin. Araştırmalar yeni bir dil öğrenmenin bizi daha zeki yaptığını kanıtlıyor. Ayrıca, bu yazıdaki önerilerden bazıları İngilizce gerektiriyor.
10 1


2.'İsimsiz' başlıklı 12. İstanbul Bienali'ni gezmek için rehberli turlara katılın. Her gün 11.00, 13.30, 15.00 ve 16.30'da yapılan turlar eserleri, kendinizi ve çevrenizi daha iyi anlamanızı sağlayacak. Bienal, 13 Kasım'a kadar açık.

3. Belgesel İnsan Gezegeni ve American Masters belgesel serilerini izleyin. Bu belgesellerin DVD'leri mevcut. Ufkunuzu genişleyecek.
10 2


4. iPhone veya iPad'inize Rock Hall aplikasyonunu yükleyin. 1920'lerden günümüze en iyi şarkılar bu aplikasyonda. Müzik dinleyerek yapılan işler ya da çalışılan ders, sonradan daha kolay hatırlanıyormuş. Üstelik sadece klasik müzik değil, her tür müzik için geçerli.

5. Akıllı, çok işlevli televizyon, DVD oynatıcı, tablet bilgisayar gibi ürünlerle ilgilenmek zihninizi yepyeni bir dünyaya açarken teknoloji fobisi olanların özgürleşmesini sağlar.
10 3


6. HBO'nun yapımı film uyarlaması Mildred Pierce, Kate Winslet'in oynadığı film tadında bir dizi. Siz de izleyebilirsiniz.

7. Yapılan araştırmalara göre "bir paketini anında bitiririm" diyerek aldığınız çikolatayı kafanızda canlandırırsanız yeme isteğiniz azalıyor. 30 karamelli şeker önünüze konduğunda yiyebilirsiniz belki ama 30 şekeri yeme düşüncesine katlanabiliyor musunuz? Önce ne yediğinizi düşünün, sonra ağzınıza atın. Daha sağlıklı beslenerek zihninizi açın.
10 4