Şaşırtan hamilelik hurafeleri!

Hamilelikten itibaren hurafeler sarar dört bir yanımızı kimine inanırken kimini saçma buluruz ama kafamızın bir kenarında ‘Acaba doğru olabilir mi?’ soruları yankılanır.


Gizemli bir durumdur gebelik ve gelecek bebeğin cinsiyetinin ne olacağı, kime benzeyeceği, saçlarının olup olmadığı, ilerde hangi mesleği seçeceği, boyu ve daha birçok konu merak edilir haklı olarak. Tabi ki hayatımızı yönlendirmek ya da önceden yol haritası çizmek güzel. Ancak boş inançlar bizi tahminimizden daha çok etkilerse beynimiz bundan kurtulamaz, anne adayı hatta baba adayı bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Gebenin karnı sivri olursa bebek erkek olur ya da canı daha çok ekşi çekerse bebek kız olur. Örneklerini çoğaltabileceğimiz hurafe dediğimiz bu söylemler, çoğu zaman inanmak istemediğimiz ama bizi derinden etkileyen inanışlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, bu söylemlere sadece eğlence olarak bakmak ve bunlara takılıp kalmamak gerektiğini söylüyor.
8 1

“Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi.’’ Keşke böyle olsaydı… Bu hurafe sadece ve sadece kafiyeli bir cümle… Bir gün kabak tatlısı aşeren gebe, ertesi gün salatalık turşusu aşerebilir.

“Hamile bir kadın bir yiyeceği çok ister ancak onu yiyemezse gözünde arpacık çıkar.” Bu hurafe de gebelerin sözlerinin dinlenmesi için kendilerinin çıkardığı bir hurafe olabilir... Op. Dr. Gökçen Erdoğan’ın bu durumda baba adaylarına tavsiyesi: “En iyisi bu dönemde nazlarını çekmek.”

Mide ekşimesi, yanması ya da bulantı, iki gebenin birinde görülür ve bebeğin saçlı olmasına bağlanır. Belirli haftalarda gebelik hormonuna bağlı olarak görülebilen şikayetlerin bebeğin saçıyla uzaktan yakından hiç ilgisi yoktur.
8 2

Gebenin karnı sivri olursa erkek, yuvarlaksa kız bebek geliyor inanışı da en yaygın hurafelerin başında geliyor. Bir diğer söylem ise; “Anne eğer çirkinleştiyse kız bebek doğurur, çünkü kız bebek annenin güzelliğini alır.”

Evet, gerçekten de çok güzelleşen anneler vardır. Bu gerek hormonlardan, gerek ödemden gerekse de kilodan kaynaklanabilir ama bunu bebeğin cinsiyetine bağlamak bilimsel olarak uygun olmaz. Aylarca heyecanla beklenen bebek doğum lekesine sahipse, “Kadın hamileliğinde ya çok fazla kahve içmiştir ya da gül koklamıştır.” denir.

Op. Dr. Gökçen Erdoğan, “Biz çok fazla kahveyi zaten önermeyiz, hatta önerimiz hiçe yakındır. Ama ne kahveyi ne gülü koklamakla olacak şeyler değil bunlar, bilinmeli.” diyor. Gebenin karnı, ha sivri olmuş ha yuvarlak, anne adayı ister ekşi yesin ister tatlı… Bunlar gebeliği şekilselleştiren hurafelerdir ve yanlıştır.
8 3


“Hamile kadın ilk kime bakarsa bebek ona benzer”. Bebeğin ilk hareketlerine muhtemelen ya bebeğin babası ya anneannesi ya kardeşi tanık olacaktır. Dolayısıyla bebeğin onlara benzemesi doğaldır. Ama unutmamalı ki benzerlik genlerle alakalıdır. Keşke bebeğin kime benzeyeceğini ayarlayabilseydik. Öyle olsaydı çoğu gebe elinde dergi sayfalarıyla gezerdi…
8 4