Seks ilişkinin sigortasıdır!

CİSED GENEL BAŞKANI UZ. DR. CEM KEÇE: “SİGORTA ATTI MI, İLİŞKİ KARANLIKTA KALIR VE ÇİFT YOLUNU KAYBEDER…”


Kelime anlamıyla güvence ve korunma demek olan sigorta, devreden geçen akımın belirli bir sınırın üstüne çıkmasıyla, akımı kesmesi amacıyla kullanılan devre elemanları olarak biliniyor. Sigorta devreye bağlanıyor, her akım yoğunluğu durumunda akımı kesiyor ve "tehlike" önlenmiş oluyor. Yani sigorta, elektrikle çalışan aletleri veya ampulleri koruyan bir sistem... Evin elektrik girişine bağlanıyor ve herhangi bir aşırı yük durumunda kendisini imha ederek cihazlara giden elektriği kesiyor.

Buna “sigorta atması” deniyor. Nasıl ki sigorta tesisatı koruyorsa, sekste evliliği koruyor. Bu nedenle seks evliliğin sigortasıdır, bir sorun çıkar, sigorta atarsa, evin karanlıkta kalması gibi, evlilikte karanlıkta kalabiliyor, çift yolunu kaybediyor, birbirine çarpıyor ve zarar verebiliyor.
7 1

Özellikle uzun süreli ilişkilerde ve evliliklerde seks rafa kaldırılabiliyor ve bir nevi sigortalar atıyor. Seks hayatında sorunlar yaşanmaya başlayınca, romantizmin ve birlikte geçirilen zamanların sayısının giderek azaldığını ve rutin bir yaşamın önüne geçilemeyeceğine dikkat çeken Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistleri; “Erkekler erotizmi seviyor, erotizmi istiyor. Kadınlar da romantizmi istiyor ve romantizmi seviyor. Bu nedenle kadın erotizm veriyor, karşılığında romantizm alıyor. Erkek de romantizm veriyor, karşılığında erotizm alıyor. Ve bu uyum tango gibi...

Çiftler bu dansı iyi yaparlarsa mutlu oluyorlar ve sigortaları da atmıyor” dedi. İşte çarpıcı başlıklar…
7 2

Seksin yakın ilişkilerdeki rolünün küçümsenemeyecek kadar çok önemli olduğunun altını çizen CİSED Genel Başkanı Cinsel Terapist Uz. Dr. Cem Keçe şöyle söylüyor;

“Seksi ne çok fazla abartıp “hayatın anlamı” yapmak gerekiyor, ne de tamamen sıfırlamak... Çünkü sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin temelinde seks, seksin temelinde ise sağlıklı ve mutlu bir ilişki yatıyor. Bu nedenle seksi yemek yemek, su içmek gibi bedensel, sevilmek ve değerli olmak gibi ruhsal bir ihtiyaç gibi görmek gerekiyor.
7 3

Seks aşık olunan veya sevilen biriyle mükemmel ve özel bir bağ yaratmasının yanında birçok faydayı da beraberinden getiriyor. Öncelikle seks, var olan ilişkiyi rutin döngüsünden kurtarıp canlı tutabiliyor ve çiftin yorgunluğunu alıyor. Çünkü seks çifti birbirine bağlıyor, birbirlerine ne kadar aşık ve bağlı olduklarını gösteriyor ve onların stres ve zorlayıcı koşullara daha dayanıklı olmalarını sağlıyor. Hatta günde bir kez boşalmak, oksitosin, östrojen ve testosteron seviyelerini dengede tutarak çifti hastalıklardan koruyor”
7 4