Siz gerçekten kaç yaşındasınız?

.

Cilt güzelliği konusunda yüklenmeyi en çok sevdiğimiz genlerin etki alanı aslında sadece yüzde 20 civarındadır. New York Üniversitesi'nden Dermotolog Doçent Dr. Doris Day her şeyden önce güneşe karşı günlük koruma uygulamamızı öneriyor.

Peki başka neler var?
9 1
'Tatlı tatlı' yaşlanmayın

Eğer tatlı, menülerinizin olmazsa olmazlarındansa bu konuyu yeniden düşünmenizi öneririz. Çünkü şeker parçalanıp kan dolaşımına girdiğinde kalojen, elastin gibi cildimizin yapıtaşları olan liflerdeki protein molekülleriyle birleşir. Onların etkilerini azaltır. Bu da yüzümüze kırışık olaran yansır.

Öneri: Tatlısınız olmaz diyorsanız meyve tüketin. Özellikle C vitamini bulunduran meyveler hem tatlı ihtiyacınızı giderecek, hem de cildinize bakım şöleni yaşatacaktır.
9 2
Uçak seyahatleri

Bu size komik geliyor olabilir, ama bilimsel bir dayanağımız var. Yüksek irtifada çok daha yoğun ölçekte güneş ışını bulunmaktadır. Pilotların ve uçuş ekibinin kanser gibi önemli cilt hastalıklarına yakalanma ihtimali de bu yüzden yüksektir.

Öneri: Uçuş sırasında mümkün olduğu kadar bol su için. Uçak havalanmadan 15 - 30 dakika önce SPF zengini güneş kremleri sürün. Pencereden dışarı izleme keyfinizden vazgeçmeyin ama gölgede kalmayı unutmayın.
9 3
Strese gerek yok

Stres sağlığımız için genel bir tehdit, fakat en çok cildimizin etkilendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Gergin anlarımızda salgıladığımız hormonlar cilt liflerine büyük zarar veriyor. Ayrıca yüzünüzde tekrar eden kasılma hareketi doğal çizgilerinizi derinleştirir.

Öneri: Tabii ki stres düzeyinizi minimuma indirmek… Bu konuda yoga size yardımcı olabilir. Sizi üzen düşünceleri aklınızdan hızla uzaklaştırmak için kendinize ait alternatifler de üretebilirsiniz. Örneğin, şarkı söylemek!
9 4