Siz mutlu bir gelin misiniz?

.


Sınırlarınızın farkında olun

Düğününüzle ilgili sizi sınırlandıran unsurların bilincinde olun. İsteseniz de değiştiremeyeceğiniz bazı şeyler vardır. Bütçe, mevsim ve ailelerin yaşam tarzları bunların başında gelir. Kır düğünü hayranı olabilirsiniz ancak düğün tarihi olarak aralığı seçtiyseniz bu hayalinizi gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır. Bütçeniz belki en sevdiğiniz otelin değil de bir başkasının balo salonunda yapılacak bir düğüne yetecektir. Bu gibi durumlar mutlaka olacaktır. Sınırları kabullenin ve değiştiremeyecek olduklarınızla ilgili olarak boşuna canınızı sıkmayın. 

Öncelikleri belirleyin

Evlenme kararının alındığı andan düğün gününe uzanan süreçte düğününüzü, yeni evinizi ve eşinizle başlayacağınız yepyeni bir hayatı organize edeceksiniz. Kaynakların sınırlı ve seçeneklerin sonsuz olduğu bu süreçte isteklerinizi kontrol altına almayı öğrenmelisiniz. İşe önceliklerinizi belirleyerek başlayın. Gelinlik aksesuarlarınız yerine rüya gibi bir balayını tercih edebilirsiniz.

5 1

Geleneklere yenilmeyin

Geleneklere çok bağlı bir toplumun üyesi olarak evlilik sürecinde neyi nasıl yapacağınız konusunda şaşkına dönebilirsiniz. Her yörenin, her şehrin hatta neredeyse her ailenin kendine özgü, ayrı ayrı gelenekleri vardır. Hatta kimi zaman bu gelenekler birbirleriyle çelişebilir. Bu süreçte her gün yeni bir gelenek duyabilir hangi birine uyacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu durumda yapılacak en iyi şey size uyanları benimsemek, uymayanları göz ardı etmek olacaktır. Unutmayın, gelenekler mutlaka uyulması gereken kurallar değiller. Gerektiği yerden toplumu umursamamayı bilmeniz gerekiyor.


Yardım isteyin

Bütün yükü tek başınıza taşımak zorunda değilsiniz. Yardım istemekten çekinmeyin. Aileniz, nişanlınız ve yakın arkadaşlarınıza yardım talebinizi iletin ve istekli olanlara onları sıkmayacak boyuttaki sorumlulukları paylaştırın.
5 2

Herkesi mutlu edemezsiniz

Bu gerçeği kabullenin ve çırpınmaktan vazgeçin. Evliliğe hazırlık süreci birbiriyle henüz tanışmış pek çok insanın bir araya gelip tek bir hedefe odaklandığı bir dönemdir. İki tarafın aileleri, yakınları, arkadaşları bu dönemde birbirleriyle tanışır ve bu kalabalığın içerisinde bazı sürtüşmeler yaşanabilir. Organizasyon sırasında bazı kişilerin istekleri yerine gelmeyabilir. Bunların hepsini olağan durumlar olarak kabul edin, problemlere yapıcı çözümler üretmeye çalışmakla birlikte herkesi mutlak olarak mutlu etmek için çırpınmayın. Düğünün birinci dereceden sahipleri olan kişilerin sonuçtan tatmin olması yeterlidir.
 
Denge ustası olun

Planlamanız gereken çok şey var, vaktiniz kısıtlı ve siz herşeyin mükemmel olmasını istiyorsunuz. Mükemmel bir düğün ve eksiksiz bir ev için gösterdiğiniz çaba takdire değer. Ancak bu uğurda kendinizi tüketmeniz doğru olmaz. Enerjinizin bir kısmını da düğün sonrasında başlayacak yeni hayatınıza ayırmalısınız. Bu dengeyi tutturmak uzun vadede sizin kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. Özetle, planlamanızda titiz ve dikkatli olun ama mükemmeliyetçiliği bırakın. Çözemediğiniz sorunlar karşısında serinkanlılığınızı koruyun ve mükemmelliğin şekille değil duygularla ilgili olduğunu kendinize hatırlatın.
5 3


Gerçeklikten kopmayın

Bir taraftan hayal gücünüzün dalgalı sularında yüzerken diğer taraftan ayaklarınızı yere sımsıkı basın. Ayrıntılar önemli, tarihler sıkışık, programlar karmaşık olabilir. Bir taraftan masa düzenizi seçerken diğer yandan nişanlınıza hediye almaya koşabilir; bir yanda kayınpederinizin doğum gününü unutmamaya çalışırken diğer yandan kuaför provanıza gitmek zorunda kalabilirsiniz. Yine de bunları hafife almayı bilin. Aklınızın bir köşesinde bütün bunların bir oyun olduğunu her zaman bulundurun. 
5 4