Soğuk havalarda cildinizde nasıl değişlikler oluyor?

Soğuk kış günlerinde cildiniz ekstra ilgiye ihtiyaç duyuyor. İşte soğuk havalarda cildinizde oluşan değişiklikler!


Sonbahar ve kış aylarının sağuk sabahlarında alarmınızı birkaç defa erteledikten sonra, bacaklarınızı kaşıyıp gözlerinizi ovuşturuyor ve en sonunda yataktan çıkmayı başarıyorsunuz.

Yoğun geçen bir haftanın ardından işleri ağırdan almak istiyorsunuz ama keşke cildinizi daha az ovalamayı tercih etseniz çünkü cildinizin en ince olduğu bölge gözlerinizin etrafı. Bu bölgede derinizin kalınlığı 0.05 mm ve kaba hareketleriniz cildinizdeki kılcal damarların terleyerek göz çevrenizi renksiz ve yaşlanmış görünmesine neden oluyor.

Peki soğuk havalarda ve kış aylarında cildinizde ne gibi değişiklikler meydana geliyor? Cildimize soğuk havalarda nasıl bakım yapmalıyız?

Sizler için cildinize soğuk havalarda ne olduğunu ve cildinize nasıl bakım yapmanız gerektiğini araştırdık...
11 1

Yataktan kalkıp kahvenizi yudumladıktan sonra duşa giriyor ve suyun ısınmasını beklerken cildinizi kaşıyorsunuz. Yılın bu zamanında daha fazla kaşınıyor olabilirsiniz çünkü kuru hava cildinizin üst katmanındaki nemi emer ve cildiniz tahriş olur.

Cildinizdeki kuruluk iltihap coşturucu bir hal alıyor. İltihap önleyici proteinler ve diğer enzimler gibi bağışıklık sisteminizdeki hücreler çığırından çıkıyor ve beyninize kaşıntı sinyalleri yolluyor.
11 2

Sonuç olarak tırnaklarınızı cildinize geçirip acımasızca kaşınmaya başlıyorsunuz. Kaşınmak beynin zevk ve ödül merkezlerini harekete geçirdiğinden, bunun oldukça keyif verici bir şey olduğunu biliyoruz. Fakat uzun süre kaşınmaya devam ederseniz, o bölgenin daha fazla iltihaplanmasına ve daha fazla kaşınmasına neden olabilirsiniz.

Soğuk bir kış sabahında sıcak suyun altında saatlerce durmak istesenizde yalnızca 10 dakika sonra duştan çıkmalısınız çünkü sıcak su ve sabunlı temizlik malzemeleri cildinizi doğal yağlarından arındırıyor. Bu nedenle kışın sabun içermeyen cilt temizleyicileri kullanmak ve ılık suyla yıkanmak cildiniz için daha faydalı olabilir.
11 3

Hızlı bir duştan sonra sıra cildinize nemlendirici uygulamaya geldi. Nemlendiricinizi Cildiniz hala ıslakken uygulayacağınız nemlendiriciler cildinizi daha fazla besler ve nemlendirir.

Nemlendirici ürünlerde bulunan yağ içerikleri, cildinizde doğal olarak bulunsa da soğuk havalarda fazladan nemlendirici uygulamak oldukça faydalı.

Nemli cilde uyguladığınız yağlı nemlendiriciler gözeneklerinizde su molekülleri hapseder ve cildinizin iyice nemlenmesine katkı sağlar.
11 4