Ülkemizin 10 rüya şehri

.Türkiye'de yaşayıp bu güzellikleri hala görmediyseniz en yakın zamandaki tatiliniz için bu şehirleri de değerlendirin.

Ölmeden önce yapılacaklar listenize kendi ülkenizde kesinlikle görmeniz gereken bu 10 yeri de ekleyin!
12 1


10. Aspendos

Antalya ili Serik ilçesinde bulunan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir. MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki Tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı'lar tarafından inşaa edilmiştir.

Aspendos'un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunanarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu'daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos'lu Theodorus'un oğlu Zenon'dur. Antonius Piu zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır (138-164). Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.
12 2


9. Patara Plajı

14 kilometre uzunluğundaki Patara plajı Akdeniz'in en uzun kumsallarından biridir. Kumsalda Likya ve eski Roma dönemi eserlerini görmek mümkündür. Patara Plajı ayrıca nesli tükenmekte olan caretta carettaların da üreme sahasıdır. Patara Plajı'nın yakınındaki bulunan kasaba 4. yy rahibi olan St. Nicholas'ın doğduğu yerdir.
12 3


8. Pamukkale

Pamukkale, güneybatı Türkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz 'kalenin' üzerine inşa edilmişti. Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi`nde yer almaktadır.
12 4