Vücudunuzdaki düşman

.Araştırmalar kronik iltihaplanmaların ağır hastalıklara yol açtığını gösteriyor. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen teklikelere karşı koruyan bir savaşçı gibidir. Hastalanmalarda ve yaralanmalarda kemik iliği, beyaz kan hücrelerini sorunlu bölgeye gönderir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi sanki bir problem varmış gibi sinyal alır ve beyaz kan hücrelerinin o bölgeye gitmesini sağlar. Akyuvarların sorunlu bölgede kalması iç organlara zarar verir.

10 1


İltihaplanmayı tetikleyiciler:

Aşırı kilo

Endokrinolog Jerrold Olefsky, “Ekstra stres yüzünden hücrelerin kafası karışır ve bağışıklık sistemine yanlış alarm gönderir” diyor. Alarma karşılık veren bazı akyuvarlar, iltihaplanmaya neden olur. Akyuvarlar kan dolaşımını etkileyerek karaciğerde problem yaratabilir.

10 2


Fazla miktarda yağ, şeker ve karbonhidrat tüketimi

Kan dolaşımına bir anda çok büyük miktarda şeker karışmasına neden olan yiyecekler, ltihaplanmaya neden oluyor. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, kan şekerini yükselttiği bilinen yüksek glisemik indeksli yiyecekler yedikten üç saat sonra iltihaplanma işaretleri artış gösteriyor.

10 3


Stres

Beyin, davranış ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiler üzerine araştırma yapan Dr. George Slavich, “İltihaplanma genel olarak stres altındayken yükselişe geçiyor” diyor.

10 4