Cilt sağlığını korumak için neler yapmalıyız bu besinleri tüketin!

Cilt sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Cilt sağlığını önemseyenler buraya! Bu 4 besin ile cildinizi yeniden sağlığına kavuşturun!

Yazın bitmesiyle birlikte, havalar iyiden iyiye soğumaya başladı. Soğuk havaların kendini belli etmeye başladığı sonbahar ayı ile birlikte cildimizde de yavaş yavaş hasarlanmalar oluşuyor.Soğuk havanın etkisiyle kuruyan cildimiz, ne yazık ki solgun ve pürüzlü görünüyor.Yaz boyunca zaten güneş ışınlarından yıpranmış cildimiz, soğuyan havayla birlikte iyice yıpranıyor. Cildimizi bilinçli bir şekilde sonbahara hazırlamak için dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Bu hususlardan biri de tabiki beslenmedir. İsveçli güzellik teknoloji markası Foreo’nun cildini önemseyenler için hazırladığı süper gıdalar rehberi bize bu konuda yol gösteriyor. İşte cilt sağlığınızı sonbaharda korumak için 5 besin önerisi! 

5 1

SOMON

Yağlı balıklar omega3 yağ asitleri bakımından son derece zengindir. Omega-3 yağ asitleri ise, cilt sağlığını destekler ve özellikle de alerjik reaksiyonlar nedeni ile tahriş olan cildin kendi kendini yenileme sürecini hızlandırır. Ayrıca balık, cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olur ve kurumaya karşı koruma sağlar. Güneşin ışınlarının zararlı etkilerinin giderilmesine yardımcı olmasının yanında, cildin kuruması nedeniyle oluşacak zararlı etkenlerden korur. Somon gibi soğuk su balıkları içerdiği selenyum ile cildinize destek olur.

5 2

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini, C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Yaban mersini cildin elastikiyetinin artmasını sağlamasının yanındakolajen proteini üretilmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan antosiyanin ve ellagitannin gibi maddeler nedeniyle yaban mersini antioksidan etki göstererek cildin hassas yapısını destekler

5 3

PAPAYA

Tropikal bir meyve olan papaya; düşük fruktoz şekeri ile sindirim sistemine faydalı olmasının yanında, içeriğinde C ve E vitaminleri ve beta karoten gibi pek çok antioksidan bulunduran bir besindir. Cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur ve anti-enflamatuar özellikleriyle akne oluşumunu engeller.

5 4