8 ay şampuan kullanmayan kadının son haline bakın!

Avustralya'da yaşayan serbest gazeteci Virginia Tapp saçlarına 8 ay boyunca hiç şampuan sürmedi. İşte genç kadının saçlarının son hali yaşadığı deneyimler.

Kabul edelim hanımlar! Hepimiz 100 milyar dolarlık bir hacme dönüşen saç bakım endüstrisinin kölesi durumundayız. Saçımızın kötü göründüğü bir gün bizim için her şey bitmiş demektir. Sertleşmiş saçlar ise hepimizin kabusu. Güzel kokan, parlak ve yumuşak saçlar hayalimiz. Bu nedenle almayacağımız ürün, kullanmayacağımız bakım yok.

Ancak bu ürünler herkese iyi gelmiyor. 

8 1

Avustaralya'da yaşayan 27 yaşındaki iki çocuk annesi Virginia Tapp bunlardan biri. Kimyasal aşınma nedeniyle saç kayıpları yaşamaya başladı. Ne yaptıysa ne kullandıysa olmadı. Sonra ünlüler arasında da hızla yayıyan 'No poo' hareketine dahil olmaya karar verdi. Bu harekete göre saçlara şampuan, saç boyası dahil hiç kimyasal değmemesi gerekiyordu. Virginia'da aynısını yaptı saçlarına geçen 8 ay boyunca hiç bir kimyasal sürmedi. Buna şampuan da dahil.  8 ay sonra deneyimlerini ve saçındaki farklılıkları blogunda yazan Virginia kendine has yeni bir bakımı formülü de geliştirdi. 

8 2

'Yıkandığımızda üç çeşit sabun kullanmamız biraz garip değil mi?' diyen Virginia, ilk 6 ayda şampuansız hayat saçında büyük bir fark yaratmadı. Hem iyi hem de kötü anlamda. Saçları şampuanla yıkadığı dönemdeki gibiydi şampuan ihtiyacı hissetmiyordu. Ancak kayıplar nedeniyle oluşan hasar da tam olarak ortadan kalkmamıştı. Ancak pes etmedi ve denemeye devam etti. 

8 3

Virginia şampuansız hayatın ilk sınavını başka bir ülkede yaşayan kız kardeşini ziyaret etmesi gerektiği zamanda yaşadı. Saç diplerinde yağlanmalar olduğunun farkındaydı ve bu şekilde uzun bir yolculuk yapıp, üzerine de misafirlik yaşamanın nasıl bir şey olacağını bilmiyordu. İkilime düştü. Aklına ilk gelen seçenek gidip iyi bir şampuan almaktı. Ancak bunu yapmadı ve kendi çözümünü üretti. 

8 4