Saç dökülmesine çözüm arayanlar için çözüm sağlıklı beslenme saklı!

Günümüzde bir çok kişi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya! Genetik yatkınlığa bağlı olarak saç dökülmelerinizi sağlıklı beslenerek erteleyebilirsiniz!

Hemen hemen bir çok kişi günümüzde saç dökülmeleri şikayetine karşı çözüm olarak vitamin destekli saç kürlerine ağırlık vermiş durumda! Her ne kadar bu kürler saçın parlaklığını ve canlılığına etki sağlasa da saç dökülmelerine kesin olarak bir çözüm sağlamamaktadır. Genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerde özellikle 'Erkek tipi' saç dökülmeleri düzensiz beslenme ve stres gibi etkiler dökülmelerde artış göstermektedir. Ancak bir çok kişinin toplumsal bir sorun haline getirdiği saç dökülmeleri hakkında ''Dökülmelerin ilk olarak kafanın tepe ve ön kısımlarında görülmeye başlandığını ve bu bölgedeki saçlar dökülürken ense ve kulak arkası bölgelerinin bu dökülmeden etkilenmemektedir'' diyen Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi’nde görev yapan Op. Dr. Emirali Hamiloğlu, elmaelma.com okurları için bazı önerilerde bulundu.

6 1

Günümüzde birçok insan saç dökülmesi problemi ile uzmanlara başvuruyor. Saç dökülmesi birçok hastalığa bağlı olarak gelişebildiği gibi hormonal değişimler ve stres gibi faktörlerde de kendini gösteriyor. Bununla birlikte erkeklerde saç dökülmesi, %90 oranında genetik yatkınlıktan dolayı ortaya çıkıyor. Erkeklerin büyük bir çoğunluğu 40 yaşına kadar genetik kaynaklı saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalıyor. 

6 2

SAÇ DÖKÜLMELERİNİ ERTELEMEK MÜMKÜN!

Genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkan saç dökülmelerinin bugünkü koşullarda engellenmesi mümkün değildir. Ailesinde saç dökülmesi problemi olan bireylerde saç dökülme probleminin ortaya çıkma ihtimali diğer insanlara göre çok daha fazla. Her ne kadar bu problem kalıcı olarak engellenemese de, uzmanlar genetik kaynaklı saç dökülmelerinin geciktirilebileceğini söylüyor. 

6 3

Genellikle 16-40 yaşları arasında ortaya çıkan genetik saç dökülmeleri, ağızdan alınan ilaçlarla ya da kullanılan dermokozmetik ürünlerle kontrol altına alınabiliyor. Bununla birlikte uygulanan saç mezoterapisi, prp gibi medikal tedavi yöntemleri saç kayıplarını en aza indirmede yardımcı oluyor.

6 4