Saç nezlesi nedir farkında olmadan yakalanmış olabilirsiniz!

Saç nezlesi nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer? Kulağa çok tuhaf gelse de saçlarımız da nezle oluyor! İşte saç nezlesiyle ilgili tüm merak edilenler!

Kış aylarında havaların soğumasıyla birilkte birçoğumuz nezle olmaktadır. Bu artık hepimiz tarafından normal karşılanan bir durumdur. Peki saçlarımızın da nezle olduğunu duymuş muydunuz? Evet yanlış duymadınız! Kulağa biraz tuhaf gelse de saçlarımızın da nezle olduğu bir gerçek. Bu hastalık genellikle kadınları daha çok etkilemektedir. Özellikle duş, deniz ve havuz sonrası iyi kurutulamayan saçlarda ortaya çıkan saç nezlesi hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. Saç nezlesi nedir? Belirtileri neler? Nasıl geçer? İşte saç nezlesine dair tüm merak edilenlerin cevapları!

7 1

Saç nezlesinin bir diğer adıda rapunzel hastalığı ya da prenses hastalığıdır.  Bu hastalığın belirgin özellikleri şudur. Saç nezlesi olan kişilerin saç derisinde özellikle de kıl köklerinde ağrı ve yanma hissi meydana gelmektedir.

7 2

Saç nezlesinin neden olduğu iki farklı teoriye bağlanmıştır. Bunlardan ilki, vücuttan kesilen veya olmayan bir organda hissedilen ağrıya benzer şekildedir. İkincisi ise, bu hastalığa yakalanan  insanların saç derileri aşırı hassas sinirlere sahiptir. Uzun saçlar sıkıca ve uzun süre boyunca toplu kaldığı zaman bu hassasiyet yükselir. Saç kökleriyle derisinin yeterli miktarda hava alamaması adına da at kuyruğu sendromu da denen bir problem oluşmaktadır. 

7 3

Saç derisinde iğnelenme, yoğun kaşıntı, yanma ve ağrı hissi uyandıran rahatsızlığın başlıca nedeninin, saçların uzun süre sıkıca toplu tutulması görülüyor. Yukarıdan aşağıya doğru sıkıca bağlı tutulan saç, saç köklerinin ve derinin hava almasını zorlaştırıyor, derinin çekilmesine yol açıyor, saç köklerini zorluyor ve kopmalara, dökülmelere sebep oluyor.

7 4