Yağlı ciltlerin yapması gerekenler nelerdir? Yağlı ciltlerin bakımı nasıl olmalıdır?

Yağlı cilt tipine sahipseniz bazı özelliklere dikkat etmek zorundasınız. Aksi taktirde cilt problemlerinizde artış başlayabilir.

Yağlı cilt her ne kadar cilt tipi kategorisine girse de problemdir. Peki yağlı cilt neden olur? Temeline baktığımızda yağlı cilde sebebiyet veren etmenler arasında kalıtım, düzensiz beslenme, çevre koşullarını gösterebiliriz. Bu yüzden yağlı cilt tipine sahip olanların yapması ve yapmaması gereken bazı durumları sizler için derledik.

7 1

KULLANDIĞINIZ TONİKLERE DİKKAT EDİN!

Tonik cilde oldukça iyi gelmektedir. Ancak ker cilt tipine göre nemlendiricilerin olması gibi yaplı ciltlerinde içerisinde alkol içeren toniklerin kullanması sakıncalıdır. Alkol içerikli tonik cildinizdeki bütün yağı alır ve daha fazla yağlanmasına neden olur. Cildinizin gereğinden daha fazla yağlanmasını istemeyiz. Bunun yerine cildinizi alkolsüz tonik kullanmalı ve toniği cildinize uygulamadan önce buz dolabında soğutup koymak sizin için daha iyi olacaktır. 

7 2

CİLT TEMİZLİĞİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ!

Genellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerin sürekli olarak gün içerisinde yüzünü yıkaması gerektiği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Yüzünüzü gün içerisinde sürekli olarak yıkadığınız zaman cildinizin ihtiyaç duyduğu nem yok olur ve bu ihtiyacı olan nemi sağlamak için daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu nedenle ciltteki yağ oranı artış sağlamaktadır ve sivilce siyah nokta gibi cilt sorunlarının doğmasına sebebiyet verir. Eğerki yağlı cilt problemleriniz varsa cildinizi ılık su ile temizlemeye çalışın ve yüz temizleme jellerinizi yağlı cilt tiplerine göre tercih etmelisiniz.

7 3

MAKYAJINIZI ÇIKARMAYI UNUTMAYIN!

Gün içerisinde işe, okula veya özel bir yere giderken eve döndüğünüzde yapacağınız ilk iş makyajınızı çıkarmak olsun. Makyajınızı çıkarmadan uyumayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Özellikle yaplı cilt tipine sahip olanların en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de makyaj temizlemektir. Aksi taktirde cilt problemleri yaşayabilir gözenekleriniz tıkanıp sivilce problemleri yaşayabilirsiniz.

7 4