Çiçek bamyası faydaları nelerdir kanseri önlüyor!

Çiçek bamyası faydaları nelerdir? Fiyatı çeyrek altın değerinde olan bu bitkinin faydalarına inanamayacaksınız! İşte çiçek bamyasının mucizevi faydaları!

 Amasya'da hasadından sonra uzun süre muhafaza edilen bu bitki parasal değerini hiç kaybetmiyor. Renginin sarı olmasından dolayı yöre halkı tarafından ''çeyrek altın'' olarak adlandırılan çiçek bamyasının sağlık için inanılmaz faydaları bulunuyor. Peki çiçek bamyasının  faydaları nelerdir? İşte çiçek bamyasının mucizevi faydaları! 

6 1

Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Şeker, 5 bin 760 dekar alanda ekimi yapılan bamyadan 2 bin 258 ton üretim sağlandığını açıkladı. Çiçek bamyası üretiminde Taşova ve Göynücek ilçeleri başı çekiyor. Çiçek bamyasının fiyatı Türkiye'nin dört bir yanına 120 Tl'ye kadar varan fiyatlarla satışı yapılıyor. 

6 2

Çiçek bamyasının insan sağlığı üzerinde pek çok faydası bulunaktadır. Bunlardan biri mide ve barsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. Aynı zamanda A,B,C,D vitaminleri açısındanda oldukça zengin olan çiçek bamyası güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasında oldukça etkilidir. 

6 3

Bamyanın bir diğer faydası ise içerisinde bulunan müsilaj ve reçineli zamklar nedeniyle mideyi kansere karşı korumasıdır. Bu sümüksü yapı çocuklar tarafından pek sevilmez. Ama asıl onlar için oldukça faydalıdır. 

6 4