Kapınızın üstüne bu karışımı asarsanız...

Kapınızın üstüne evde hazırlayacağınız basit karışımı asarak sineklerden bütün yaz kurtulabilirsiniz. İşte tarifin formülü ve alamet-i harikası.

Yaz demek sivrisinek mevsimi demek. Eğer içinde ne olduğunu bilmediğiniz kimyasal kovuculardan endişe duyuyorsanız size sivrisinekleri evinize yaklaştırmayacak harika bir formül verebiliriz. 

5 1

Sivri sinekleri bütün yaz evinizden uzak tutacak formül için çok fazla şeye ihtiyacınız yok.  İhtiyacınız olanlar sadece buz torbası, sofra tuzu, misket limonu suyu, birkaç bozuk para ve su. Yapılışı da son derece basit! Torbanın içine suyu doldurun ve malzemeleri karıştın. Elde ettiğiniz çözeltiyi kapınızın üstüne asın.

5 2

 Yöntemin işe yaraması için torbanın ışık alması gerekiyor. Bu nedenle güneş gören bir yerde olması şart. Peki nasıl oluyor da sivrisinekler bu karışıma yaklaşmıyor. Nedeni saldığı koku mu? Yanıtımız hayır!

5 3

Aslında bu düzeneğin sinekleri kovmasının çok da mantıklı bir nedeni var. O da ışık! Suyun kendisi ve içindeki bozuk paralar güneş ışığıyla parlak bir alan oluşturuyorlar. Bu parlaklık da sinekleri rahatsız ediyor.  İnsan gözü ışık kırılmasına karşı dayanıklıyken sivrisinek ve sinekler buna karşı çok zayıflar.

5 4