Plastik damacana zararları nelerdir tehlikeli sonuçlara yol açıyor!

Plastik damacana zararları nelerdir? Uzmanlar uyarıyor! Plastik damacana ile su içmek tehlikeli sonuçlar doğuruyor!

Uzmanlar uyarıyor! Plastik damacana ile su içmek, özellikle anne adayları için ciddi tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Peki plastik damacananın zararları nelerdir? İşte tüm bilinmesi gerekenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Solaroğlu'dan öğrendik. 

5 1

Uzmanlar, anne adaylarının damacanalarda beklemiş suyu içmenin tehlikeli sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıyor. Damacanalarda beklemiş su BPA rahim duvarı üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor. Bu durum da kanlanmayı azaltıp bebeğin tutunmasını zorlaştırıyor. 

5 2

Damacanalarda beklemiş su aynı zamanda hücre yapısının da bozulmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalar BPA'nın otizme neden olabileceğini gösteriyor. 

5 3

BPA ancak belirli sınırlar içerisinde kalırsa insan sağlığına zarar vermiyor. Uzmanlar, plastik ürünlerle  günlük dozajın aşıldığını söylüyor. Bu durumda özellikle anne adayları ve anne karnındaki bebek için tehlikeli bir durum oluşturuyor. Özellikle bebeklerin karaciğeri bu doz aşımı ile mücadele edemeyecek bir duruma geliyor. Anne adayların burada dikkat etmesi gereken bir nokta bulunuyor. Damacan su alırken BPA içeren 3 ve 7 rakamları yazan damacanalardan mutlaka uzak durmaları gerekiyor. 

5 4