Ataol Behramoğlu madalyasını aldı!

Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Madalyası’nı kazanan şair Ataol Behramoğlu Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen tören ile madalyasını aldı.

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Madalyası ödül kurulunca verilen Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Madalyası bu yıl Ataol Behramoğlu’na verildi. Şaire madalyası Şişli Belediyesi ev sahipliğinde Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen törende verildi. Nebil Özgentürk’ün sunduğu tören, Nebil Özgentürk’ün hazırladığı, Çetin Tekindor’un seslendirdiği kısa filmi ile başladı. Törende bir konuşma yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, “Ülkemiz karamsar günlerden geçerken böylesi aydınlık haberler almak yüzümüzü güldürüyor. Dil Bayramı’nı kutladığımız bu hafta bir Türk şairinin yurt dışında takdir görmesi ve ödül alması bizi ayrıca gururlandırıyor” sözleriyle şairi tebrik etti.
4 1
Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Madalyası Ödül Kurulu başkanı, şair-yazar Dariusz Lebioda’nın elinde ödülünü alan şair Ataol Behramoğlu ise ödülünü hapishanedeki ilk eşi Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan ve bütün fikir suçlularına armağan etti. Türkiye’nin, biraz kenarda kalmış bir ülke olduğunu söyleyen Behramoğlu şözlerine şöyle devam etti “Eğer Nazım Hikmet zulme uğrayıp da ülke dışında onunla ilgili büyük mitingler yapılmasaydı, Nazım’ı bile dünya tanımazdı. Dolayısıyla, Türk şairinin ve Türk şiirinin dünyada tanınmasını sağlayacak bu gibi dikkat çekici ödüller çok önemlidir. Ülkem adına da çok teşekkür ederim” Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Madalyası Ödül Kurulu’nun başkanı, şair-yazar Dariusz Lebioda, ödülün kendileri için çok özel olduğunu aktararak, “Ödülün ruhuna en çok yaklaşan sanatçılar ödüllendirilmektedir” dedi. Kurulun Çinli üyesi Zhao Si de ödülü sunmaktan büyük gurur duyduğunu belirterek, ödülün dünya ve Avrupa sanatı için büyük bir anlam taşıdığına işaret etti.
4 2
4 3
4 4