Okunacak kitap önerileri kışın okunması gereken vazgeçilmez liste!

Kış aylarında kitap okumak için kendimize daha fazla zaman ayırdığımız mevsimlerden biridir! Sıcacık battaniyenize sarılıp kitap okumak isteyenler için 13 eser!

Kitap okumak her halükarda farklı bir keyif verse bile sıcacık battaniyenin yanında kahvenin de bizlere eşlik etmesiyle kitap okumak bir başka güzel değil mi? İdefix elmaelma.com okurları için kış aylarında içinizi ısıtacak bazı kitap önerilerinde bulundu. Yeni çıkan kitaplar ve adını unutulmazlar listesine yazdırmış kitapları bir araya sunduk! İşte kış aylarında okumak için  polisiyeden tutun, çağdaş edebiyat, fantastik gibi romanların 13 liste!

12 1

ANNA KARENİNA

Kış romanları deyince, kuşkusuz akla gelen ilk alt başlık Rus Edebiyatı oluyor. Gelmiş geçmiş en iyi romanlar listelerinde de her dönem yer alan “Anna Karenina”, 19. yüzyıl Rus toplumunun ruhsal dalgalanmalarına çarpıcı bir aşk ve ihanet anlatısıyla ışık tutan bir başyapıt olarak öne çıkıyor. Tolstoy, Anna Karenina'da sıradışı bir gözlem gücü ile aşk, evlilik, ihanet gibi temaların izini sürerken roman sanatına yepyeni ve uzun soluklu bir boyut katıyor. Modern dünya edebiyatının otoritelerince gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biri olarak kabul edilen Anna Karenina, güncelliğini bugün de koruyor.

12 2

BÜYÜLÜ DAĞ

Dünya edebiyatının çağdaş klasikleri arasında anılan “Büyülü Dağ”, tam bir çağ romanı olarak dikkat çekiyor. Kişisel deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı ve “zaman” ve “psikanaliz” üzerine denemelerin de yer yer kendini gösterdiği bu büyük romanın yayınlanmasından sonra Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Thomas Mann, yirminci yüzyıl Alman edebiyatının en önemli temsilcileri arasında sayılıyor. 

Ferit Edgü’den “Hakkâri’de Bir Mevsim”, Paul Auster'ın kendi hikâyesine dönerek yazdığı “Kış Günlüğü”, Shakespeare’in ölümsüz eseri “Kış Masalı”, Emily Bronte’nin kaleme aldığı 

12 3

DOKTOR JİVAGO

Ülkemizde romancı olarak tanınan Rus edebiyatının büyük şairi Boris Pasternak'ın tek romanı “Doktor Jivago”, 1917 ihtilalinin gölgesi altında üç hayatı konu alıyor. 1956'da SSCB tarafından yayımlanması uygun görülmeyen, 1957'de gizlice kaçırıldığı İtalya'da ilk kez yayımlanan ve 1958 Nobel Ödülünü Pasternak'a kazandıran kitap, 1965 yılında David Lean’in yönettiği 3.5 saat uzunluğundaki epik film uyarlaması ile de tanınıyor.

12 4