18 bin kişiye soyunmalarını söyleyip fotoğraflarını çeken çılgın sanatçı: Spencer Tunick

18 bin kişiye soyunmalarını söyleyip fotoğraflarını çeken çılgın sanatçı Spencer Tunick'in fotoğrafları tartışmalı sanat eserine dönüşüyor.

Spencer Tunick isimli fotoğrafçı, binlerce insanı bir araya topladıktan sonra çıplak fotoğraflarını çekip bu fotoğrafları tartışmalı sanat eserlerine dönüştürüyor. Sanatçının fotoğraflarına bakanlar çıplak insanlara değil resmin tamamına odaklanıyor.


12 1

Spencer Tunick'in çalışmalarında özgürlük ve itaat arasında büyük bir gerilim bulunuyor. Tartışmalı fotoğrafçı, büyük bir kalabalığı bir araya getirip onlara soyunmalarını söylüyorr. Daha sonra onları poz vermeleri için yönlendirerek düzenli ve çarpıcı sahneler oluşturuyor. Tunick'in şu ana kadar yaptığı çalışmalar bazıları tarafından takdir edildi, bazıları tarafından da eleştirildi.


12 2

Yahudi asıllı Amerikalı fotoğraf sanatçısı, 1 Ocak 1967 yılında New York taşrasında dünyaya geldi. Babası Earl, Catskills'de üzerine fotoğraf koyulabilen anahtarlıkların satıldığı bir dükkana sahipti. Annesi ise sanatçı ve iç mimardı. Tunick, annesinin sanatından ilham aldı ve babasının kameralarını deneme fırsatı buldu.

12 3

Tunick 1986 yılında 19 yaşındayken Londra'yı ziyaret etti ve burada bir otobüs durağında tek bir çıplak gönüllünün fotoğrafını çekti. Fakat bu bir başlangıçtı, içindeki sanat aşkı sürekli büyüyordu. Kısa bir süre sonra Dulwich'teki Alleyn's School's Lower School Hall'daki bir grup çıplak gönüllünün ilk deneysel fotoğraflarını çekti. Tunick, 1988'de Boston'daki Emerson College'den Bachelor of Arts (BA) lisans derecesi aldı.Sonraki yıllarda fotoğrafçılık kariyerine başladı ve hafta sonları babasının yanında çalıştı.

12 4