Dopamin seviyesini arttıran besinler sayesinde kahkaha miktarınızı arttırın!

Son dönemlerde keyifsiz ve moralsız hissediyorsanız ihtiyacınız olan dopamin seviyenizi arttıracak besinler olabilir!

Son zamanlarda kendinizi yorgun ve fazlasıyla moralsiz hissediyorsanız belkide ihtyiacınız olan tek şey dopamin takviyesi olabilir! Gündelik hayatta tükettiğiniz besinlerden doğamin seviyenizi yükseltebilirsiniz. Mutluluk hormonu olarak bilinen dopmanin daha keyifli olmanıza yarıdmcı oluyor. Dr. Sinan Akkurt, doğamin seviyenizi yükseltecek besinleri sıralayarak, ''Doğal dopamin kaynağı besinler alın. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın. Güneşe çıkın.'' dedi.

Düşük dopamin seviyelerinin, sık görülen ruh hali değişiklikleri, odaklama zorluğu, uykusuzluk, yorgunluk, kaygı ve kilo alımına neden olan aşırı yeme gibi semptomlara neden olabilmektedir.

11 1

Elma

Elma, dopamin üretimini uyaran kuersetin takviyesi ve dopamin hücrelerini hasardan koruyan güçlü bir antioksidan olan polifenol içeriği ile etkili bir destekleyicidir. Elmadan en iyi besini almak için günde bir tane kabuğu ile birlikte yiyin. 

11 2

Bitter Çikolata 

Dopamin üretiminde kilit rol oynayan bir amino asit olan fenilalanin içeriği çikolatada da yer alır. En yüksek kontsantrasyonu için yüzde 85'ten fazla kakaolu bitter çikolata tercih edin. Ancak ölçüye dikkat edin çünkü içerisinde yağ miktarından dolayı kalori değeri yüksektir. Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa günde bir parça (10-15 gr.) bitter çikolata tüketebilirsiniz.

11 3

Badem

Tüm kuruyemiş türleri ideal dopamin seviyesini korumaya yardımcı olur, ancak bademin ayrı bir yeri vardır. Badem, dopamin üretimi için gerekli olan esansiyel bir amino asit olan fenilalanin içerir. Ayrıca badem genel sağlık kadar beyin için de önemli olan lif ve sağlıklı yağ bakımından zengindir. Günde beş altı tane çiğ badem yemek dopamin seviyesini destekler.

11 4