Mutsuzken neden çok yemek yeriz? Mutsuz olduğumuzda daha çok yememizin sebepleri neler?

Aşırı mutsuz olduğumuz günlerde abur cubura sarılırız, bizi rahatlatacağına inanırız. Oysa ki durum hiçte öyle değil...

Hiç düşündünüz mü neden canımız sıkkınken daha çok yeriz? Çünkü önümüzde ne varsa yersek acımızı dindireceğine inanırız. Yani yemekle sorunlarımız arasında bir bağ kurarız. Tamamen psikolojik olan bu durumun bir çok açıklaması var aslında.

9 1

Mutsuzken genellikle önümüzde ne varsa yeme eğiliminde oluruz. Yapılan araştırmalar mutsuzken yediğimiz yiyeceklerden daha farklı bir tat aldığımızı ve ne kadar yağlı yediğimizi fark edemediğimizi gösteriyor.

9 2

Kimi insanlar yemek yemeyle ilgili duygusal bir bağ oluştur ve böylece yemek yerken mutlu olduklarını hissederler. Yağ ve şeker tüketildiğinde beyinde opioid salgılandığını gösteren araştırmalar var. Opioid, kişide rahatlama hissi sağlayan kimyasal bir maddedir.

9 3

Kimi insan mutsuzken yemek yemeyi kesebilir, kimisiyse aşırı ve kontrolsüzce yemek yiyebilir. Aşırı yemek yiyen kişiler özellikle unlu, şekerli ve glisemik indeksi yüksek karbonhidratlardan oluşan atıştırmalıkları her an ellerinin altında bulundurmak isterler. Kısacası, abur cubura yönelirler.

9 4