Prefabrik ev nedir? Prefabrik evlerin özellikleri nelerdir?

Son zamanlarda talebin sıkça artan yapıları olan prefabrik evlerin ömrü en az 50 yıl gitmektedir. Avantajlarını ve özelliklerini sizler için derledik.

Prefabrik evler dediğimiz bu yapılar aslında adından da anlaşılacağı gibi fabrikadan çıkma yapı malzemelerinin önceden hazırlanmış olması en önemli özelliklerinden biridir. Kullanımı ve yapılış aşaması oldukça kolay olan prefabrik yapılar genellikle tek katlı olarak kullanılsa bile iki katlı da yapılabilmektedir. 

6 1
Yapboz gibi yapılış aşaması sadece birleştirerek yapılmaktadır. Prefabrik yapıları en az 50 yıl kadar dayanıklılık süresi vardır. Geçtiğimiz yıllarda deprem yüzünden evlerini kaybeden insanlar için kısa sürede prefabrik yapıda evler inşaa edilip insanlara teslim edilmiştir. 
6 2

Prefabrik yapıların özellikleri nelerdir?

- Yapılış aşaması oldukça kolay olmasının yanında aynı zamanda ekonomik olması en büyük özellikleri arasındadır. 

- Adından da anlaşılaşılacağı gibi fabrikasyon çıkışlı malzemeler olduğu için, parçalar tek kalıp üzerinden çıktığı için maliyet oldukça düşüren nedenler arasındadır. 

6 3

-Kurulumu önceden planlanan prefabrik yapılar, kısa sürede yapım aşamasının bitirilmesi ve depremzedelere kısa zamanda sunulması ihtiyacı kısa sürede karşıyalayan yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

- İçerdiği malzemeler gereğince daha esnektir bu da doğa olaylarına karşı dirençli olduğunu göstermektedir. 

6 4