Topuklu ayakkabı giymenin yöntemleri 15 altın kural ile rahat edin!

Topuklu ayakkabı giymenin yöntemleri nelerdir? Her ne kadar ayak sağlığımızı desteklemesede topuklu ayakkabı giymekten bir türlü vazgeçemiyoruz....

Biz kadınların can alıcı noktalarından biri olan konulardan biri de topuklu ayakkabılardır. Her kadının sevse de sevmesede kurtarıcı ve kombin tamamalayıcılarından biri olan topuklu ayakkabılar her ne kadar ayak sağlığı için destekleyici bir şey olmasa bile bu zevkimizden bir türlü vazgeçemiyoruz. Peki bunun için ne yapmalıyız. Bir tarafta vazgeçemedimiz ayakkabılar bir tarafta ayak sağlığımız...

Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmeden nasıl sağlıklı kalınabileceğini anlattı.

8 1

Basılan alan geniş olduğunda daha iyi denge sağlandığı için, kalın topuklu ayakkabıları almayı tercih edin. Sol ve sağ ayağınız birbirinden farklıysa büyük ayağınızın rahat ettiği numarayı alın.

8 2

Yürüyüş, koşma gibi egzersizler yapın. Yapılan egzersizlerde bacak arkası kaslarının gerildiği hareketlere yer verin. Eğer topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız, ayağınıza uygun formda bir ayakkabı alın. Öne doğru eğimi daha hafif, parmakları sıkıştırmayan modelleri seçin.

8 3

Çalışmadığınız günlerde maksimum 5 cm yüksekliğinde topuklu ayakkabı tercih edin. Önü geniş ayakkabı ya da spor ayakkabı giyerek ayaklarınızın dinlenmesini sağlayın.

8 4