Fayans temizliği nasıl yapılır pırıl pırıl olması için...

Fayans temizliğinin püf noktaları neler? Fayans temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sizler için hazırladık!

Evimizdeki fayanslar, gerek mutfaklarda olsun gerek banyolarda olsun bir süre sonra kir tutmaktadır. Bu inatçı lekeler düzenli olarak temizlenmediği taktirde bir türlü çıkmamakta ve lekeli bir görünüme neden olmaktadır. Elmaelma.com olarak fayanslarınızı temizleyebileceğiniz en pratik yöntemleri sizler için araştırdık. Peki fayans temizliği nasıl yapılır? Fayans temizliğinin püf noktaları neler? İşte evinizde yer alan fayanslarınızı pırıl pırıl yapacak birkaç öneri!

4 1

BEYAZ SİRKE İLE FAYANSLARINIZ PARLAYACAK

Doğal temizliğin başrolü beyaz sirkededir. Fayans temizliğinde beyaz sirkeden faydalanabilirsiniz. Bir kabın(camsil kabı boyutlarında bir kap) yarısı beyaz sirke yarısını da ılık suyla doldurun. Bu karışımı fayansa dökün ve süngerin sert tarafıyla fayansları ovalayın. Ardından ılık suyla durulayın.

4 2

FAYANS ARALARINI DİŞ FIRÇASI İLE OVALAYIN 

Derzleri diş fırçası ile ovabilirsiniz. Çamaşır suyunu biraz su ile inceltin ve bu karışı derzlere dökün, ardından da diş fırçasıyla ovun. Fayans temizliğinde ağır kimyasallar kullanmanız hem sağlığınız hem de fayanslar açısından önerilmez. Çok yoğun kimyasalları tercih etmemelisiniz. Kullandığınız malzeme ne olursa olsun, temizliğin arından fayansı iyice durulamalısınız.

4 3

KARBONAT VE CAMASIR SUYUNU KARISTIRIN 

Karbonat çamaşır, suyu karışımıyla da fayanslarınızı temizleyebilirsiniz. Bir kaba 3 ölçü karbonat, 1 ölçü çamaşır suyu koyun. Fayansın üzerine biraz su dökün. Ardından bütün yüzeye bir fırça yardımıyla karışımı yayın. Yarım saat kadar bekleyin. Ardından karışımı bir sünger yardımıyla alın ve fayansları iyice durulayın. Çamaşır suyu kullandığınız için temizlik sırasında dikkatli olun.


4 4