Ütü kireci nasıl temizlenir beyaz sirke ile temizleyebilrsiniz!

Ütü kireci nasıl temizlenir? Delikleri kireç yüzünden tıkanan ütülerinizi evde uygulayacağınız basit yöntemlerle temizleyebilirsiniz!

Kullandığımız ütüler bir süre sonra kireç yüzünden tıkanmaktadır. Kireç yüzünden tıkanan ütülerde kıyafetlerimizde iz bırakmakta ve yeteri kadar iyi ütülememektedir. Ütü kirecini evde basit yöntemlerle kendiniz temizleyebilirsiniz. Peki ütü kireci nasıl temizlenir? İşte ütü kirecini temizleme yöntemleri! 

4 1

BULAŞIK DETERJANI İLE TEMİZLEYİN 

Ütünüzdeki kireçleri temizlemeden önce kürdanla ütü deliklerini kürdanla açın. Ütü tabanındaki buhar deliklerini açtıktan sonra, kulak temizleme çubuklarını ılık su içine bulaşık detarjanı koyarak delikleri bu su ile tekrar temizleyin. Ütünün içine hazneyi dolduracak kadar su doldurun. En sıcak derecede açıcak şekilde ayarlayıp, buhar sıkın. Bu yöntemle kireçten tıkanan delikler açılacaktır. 

4 2

BEYAZ SİRKE İLE TEMİZLEYİN 

Bir başka yöntem ise, ütüyü iyice ısıtıp fişini çekin. Ütü haznesine aldığı kadar sirke doldurun. Diğer sirkeleri kullanmamanızı öneriyoruz. Sadece beyaz sirke kullanın. Diğer sirkeler ütüye zarar verebilir. Sonra ütünün fişini takıp dışarıya devamlı buhar verip, sirke bitinceye kadar devam edin. Bu işlem sonrasında, kirecin ütünün deliklerinden aktığını göreceksiniz. 

4 3

KİREÇ ÇÖZÜCÜ İLE TEMİZLEYİN 

Son yöntem ise marketten satın alacağınız kireç çözücüler. Satın aldığınız kireç çözücüler, ütü kirecini hemen yok ediyor. Ütünün içerisine bir çay bardağı su ekledikten sonra, 1 yeme kaşığı da yemek kireç sökücü dökün. Ütü ısınacak kadar ütünün fişini takın. Son olarak buharı dışarı verin. 

4 4