9 saatten fazla uyuyanları bekleyen tehlike!

Sık sık uykunun iyi bir ilaç olduğu belirtilir. Ancak Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, uykunun fazlası sanıldığı kadar masum değil.

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden bilim insanları gerçekleştirdiği yeni bir araştırmada, 230 bin kişinin alışkanlıklarını inceledi. Uzmanlar ilk olarak sigara içmek, aşırı derecede alkol tüketmek, sağlıksız beslenmek ve egzersiz yapmamak gibi kötü alışkanlıkların yaşam beklentisi üzerindeki etkisine baktı.
3 1
Daha sonra uzun süre oturmanın, aşırı derecede uyumanın ve genel hareketsizliğin deneklerin sağlığı üzerindeki etkisini de inceleyen uzmanlar, bu üç davranış biçiminin erken ölümleri tetiklemede en az diğer faktörler kadar etkili olduğunu gördü. Tıpkı düzenli alkol tüketimi, sigara bağımlılığı, sürekli oturmak ya da sağlıksız beslenmek gibi, günde 9 saatten fazla uyumak da korkutucu yan etkilere neden oluyor. Araştırma, günde 9 saatten fazla uyuyan, çok fazla hareket etmeyen kişilerin erken ölme riskinin, hareketli yaşıtlarından 4 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. İnsanlar 6 yıl boyunca günde 9 saatten fazla uyuduğunda ölüm riskleri yüzde 44 oranında artıyor.
3 2
Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Melody Ding, konuyla ilgili İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, “Elde ettiğimiz sonuçlar, bize risk faktörlerini incelerken en az kötü yeme ve alkol tüketimi alışkanlıkları kadar aşırı hareketsizlik ve uykuyu da göz önünde bulundurmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.
3 3