Ayak kramplarını açmanın yolu!

Ayak krampı her an her yerde meydana gelebilir. Kramp başladığında bir an önce geçmesini beklemekten başka neler yapabiliriz?

Sabah uyandığınızda, çalışırken, egzersiz sırasında ve yürürken ayağınıza kramp girmesi can sıkıcı durumlar yaşatabilir. Bu sıkıcı durumdan kurtulmak için kısa zamanda çözülmesini sağlayabilir miyiz ya da önlem almamız mümkün olabilir mi? İşte ayak krampları hakkında bilmeniz gerekenler:
9 1
Ayak krampı neden olur? Uzun süren egzersizler sırasında, örneğin koşarken ayaklarda bulunan kaslara kramp girebilir. Ancak kramp girmesinin sebebi sadece koşmanız olmayabilir. Bu genellikle besin eksikliklerinden kaynaklanır. Vücudunuzdaki potasyum, sodyum, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitler ve su dengesizliği, kramplara yol açabilir. Kramp, ayaktaki kasların kendi kendilerine kasılmasıyla meydana geliyor. Egzersizlerden veya uykudan önce ısınmamak ya da soğuma hareketleri yapmamak da kramplara yol açabiliyor.
9 2
Ayağınıza kramp girdiğinde nasıl açabilirsiniz? Ayak ve bacak kaslarınızı ya da ellerinizi kullanarak, ayak parmaklarınızı kendinize dönük olacak şekilde tutun. Bu, kramp giren kasların rahatlamasına yardım eder. Ayrıca, kramp oluşan kasın üzerine, ayakta durarak ya da ayak masajı yaparak basınç uygulayabilirsiniz. Eğer kramp devam ediyorsa, ayağınızın üzerine sıcak kompres uygulayın. Basınç ve sıcaklık, bölgedeki dolaşımı destekleyecek ve taze oksijenli kan takviyesi sağlayarak bölgedeki besinsel dengenin ve sinirsel tutukluluğun normalleşmesini sağlayacaktır.
9 3
Krampın azaldığında, 2 tutam tuzu 350 ml suyun içine karıştırarak için. Bu yöntem, su-elektrolit dengesinin kurulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yarım muz yiyebilir ve bu sayede potasyum ile magnezyum desteği sağlayabilirsiniz. Kramp sürer ya da tekrarlarsa, tekrar bu 2 yöntemi deneyebilirsiniz.
9 4