Ayaklar neden hep üşür anemi rahatsızlığı olan kişilerde daha sık görülüyor!

Ayaklar neden hep üşür? Ayaklarımızın yaz-kış demeden üşümesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır! İşte ayaklarımızın çok fazla üşümesinin sebepleri!

 Bazı insanların ayakları yaz-kış demeden sürekli olarak üşümektedir. Ayak üşümesinin nedeni genel olarak soğuk hava ve kansızlık olarak bilinmektedir. Oysa ayak üşümesine neden olan şeyler sadece soğuk hava ve kansızlık değildir. Çünkü çoğumuzun ayakları yazın bile üşümektedir. Ayak üşümesine neden olan etkenleri sizler için hazırladık. Peki ayaklar neden hep üşür? İşte tüm merak edilenler! 

5 1

Ayak üşümesinin belli başlı sabit bir sebebi yoktur. Birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bazen en basit sebep, sıcaklık eksikliğidir. Eğer kot pantolon ve tişört giyiyorsanız ve ayaklarınız çıplaksa, önce soğuğa maruz kalabilecekleri anlamına gelir. Ayak üşümesinin en bilindik sebebi sıcaklıktan uzak kalmasıdır. Gelin ayak üşümesinin diğer sebeplerine bakalım..

5 2

Ayak üşümesi anemi rahatsızlığı olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Yani eğer kan değerleriniz kansız denecek kadar düşükse ve kan hücreleri eksikliğiniz varsa ayak üşümesinin ortaya çıkması olağandır. Diyet değişiklikleri ve takviyeleri alarak nispeten kolayca tedavi edilebilir.

5 3

Geçmeyen bir ayak üşümesi varsa mutlaka tiroid kontrol edilmelidir. Çünkü tiroid az olduğunda ya da yeterli miktarda çalışmadığında ortaya çıkmaktadır. Bu durumda vücudun metabolizmasına etki etmektedir. Düşük bir tiroid, dolaşım ve soğuk ayakların azalmasına katkıda bulunabilir. Bunun yanı sıra kan akışının azalmasına bağlı olarakta ayaklar üşümektedir. 

5 4