Beyaz dil, sarı göz, midede şişkinlik ve tırnaklarda bozulma neden olur?

Dil neden beyazlar, gözler neden sararır, midede şişkinliğin nedeni ne olabilir, tırnaklardaki çizgiler hangi hastalıkları işaret eder? İşte yanıtları...

Vücudumuzda gördüğümüz bazı değişikleri aslında bedenimizin bize içeriden gönderdiği biber sinyal. Bazen bu işaretleri  hastalıklar oluşmadan görmüyoruz yada dikkat etmiyoruz. Ancak uzmanların mutlaka dikkat edin dediği detayları sizler için derledik. Yüzünüzdeki sivilceden, dilinizin rengine kadar düzenli kontrol edip bir sorun gördüğünüzde doktora başvurmanız gereken belirtiler erken teşhis için hayati önemde. İşte başlıyoruz...

8 1

ŞİŞKİN KARIN

Karınla ilgili bir çok hastalıkta hastaların genel şikayeti ağrı değil şişkinlik. Bu nedenle midenizde sizi sürekli rahatsız eden şişkinlik varsa onu ciddiye alın deriz. Ciddi mide hastalıklarına yakalananların yüzde 70'i hiç acı çekmediklerini ancak şişkinlik sorunu yaşadıklarını açıklıyor. Şişkinliğin iki yaygın nedeni var. Bizi fazla yemek yemek diğeri ise midenizin gaz ve sıvı ile dolu olması. Vücut şişkinlikle yaygın olarak yiyecekleri sindirimediği yada gıda alerjisi gibi tahammülsüzlük yaşadığı sinyali veriyor olabilir. Şişkinliğin diğer yaygın nedenleri arasında hormonal sorunlar, kandida, kabızlık, fazla şeker, stres, dysbiosis (sindirim sistemimizdeki iyi ve kötü bakteriler arasında bir dengesizlik) olabilir. Büyük miktarda öğünler yemek çoğunlukla midede sindirim sorunları yaratır. Yiyeceklerin parçalanmasını zorlaştırır. Bu da mide ve bağırsaklarda gaz birikmesine neden olur.  Büyük yemeklerin tüketilmesi, ancak sağlıklı oldukları halde, bunların kendiliğinden şişmesine neden olabilir. Gıdalardan alınan fazla şeker de şişkinlik nedeni olabilir. Yapısı iltirabıyle gaz üretmeye neden olan mesela bakliyatlar, karnabalar gibi yiyecekler de şişkinlik nedeni olabilir.

8 2

İNTİHAPLI SİVİLCELER VE CİLTTEKİ KIRMIZI KIZARIKLIKLAR

İntihaplı sivilceler ve akneler en yaygın cilt sorunlarının başında geliyor. Peki bu denli sık rastlanan bu sorunun nedeni ne derseniz ilk yanıtımız hormonlarınız olur. Mesela erkeklerde sivilcenin en yaygın nedeni testesteron seviyesinin yüksekliğidir. Kadınlarda da regl öncesi artan hormonlar sivilce için en yaygın neden.  Polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlar testosteron dengesizliğine sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle tekrarlayan akne (orta ve fazla yüz kılları çevresinde kilo artışı ile birlikte) PCOS'un önde gelen semptomlarından biridir. Özetlesi, sivilcelendiğiniz zaman, vücudunuz sizi altta yatan bir hormonel veya sindirim bozukluğuyla ilgili olarak uyarmaya çalışabilir. Karaciğer dengesizliği ve yanlış diyet ile stres de sivilce yapar. Ayrıca beyaz akıntılı kırmızı iltihaplı sivilceler çok fazla karbonhidrat tükettiğinizi bunun da bakterilerin artmasına yardımcı olduğunu gösterir. Bu sivilceler bağışıklık sisteminizin bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulma çalışmasının sonucudur. 

8 3

DİL YÜZEYİNİN BEYAZLAŞMASI

Dil üzerinde ince beyaz bir kaplama, mikrobiyom dengesizliği, demir veya B vitamini eksikliği ile muhtemelen diyabet gibi bozuklukların göstergesi olabilir. Demir ve B vitamini eksikliği durumunda, sürekli yorgun hissetmeniz muhtemeldir. Dilin üzerinde pus gibi görünen kalın, beyaz lekeler, oral pamukçuk (maya enfeksiyonu), lökoplaki (ağız içinde ya da dil üzerinde beyaz lekeler ve özellikle sigara içenlerde yaygın olan diş etleri ve dumansız tütün kullananlarda) olma olasılığı da yüksektir. Veya liken planus (ağrının içi dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyebilen bulaşıcı olmayan kaşıntılı beyaz döküntüye yakalanmış olabilirsiniz. Liken planus durumunda, tıbbi bir profesyonel tarafından izlenmesi önemlidir.

8 4