Egzersiz en iyi ilaç!

Yapılan bir araştırma, yapılacak az miktarda egzersizin bile birçok sağlık sorununu çözebileceğini, hatta daha genç görünüm sağlayabileceği gibi mucize etkilerinden söz ediyor. Yani egzersizin en iyi ilaç olduğunu söylüyor.

Pennington Biomedical Research Center’daki insan genom laboratuvarı sorumlusu Claude Bouchard, egzersizin faydalarının yanına yaklaşabilecek herhangi bir ilacın bulunmadığını söylüyor. Bouchard, günün birinde böyle bir ilaç yapılsa dahi aşırı pahalı olacağını belirtiyor. İşte, egzersizin iyi bir ilaç olduğunun 4 kanıtı:
5 1
Yaşlanmayı geciktiriyor ve yaşam süresini uzatıyor Egzersizin muhteşem faydalarından biri yaşam süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor olması. Zamana dayanamayan hücrelerimiz yaşlanıyor ancak egzersiz hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatabiliyor. DNA‘ların koruyucu başlıkları olan telomerlerin, yaşlanmaya bağlı olarak ufaldığı anlaşıldı. Yeni bir araştırmada, egzersiz sayesinde telomerleri koruyan moleküllerin seviyesinde artış meydana geldiği kanıtlandı. Bu da, egzersiz sayesinde hücrelerinizin daha genç kalabileceği anlamına geliyor. Yani ömrü uzatabiliyor.
5 2
Egzersizin etkisi ilaç tedavisinden daha hızlı Bazı ilaçların tam etki gösterebilmeleri için, birkaç gün ya da birkaç haftaya ihtiyaç oluyor. Egzersiz ise bu konuda daha hızlı bir etki gösteriyor. Yeni yapılan araştırmalara göre, egzersiz yapmanın faydaları 1 dakika içerisinde görülmeye başlayabiliyor. Üstelik, McMaster Üniversitesi’nde egzersiz fizyoloğu olarak görev yapan Martin Gibala ve araştırma arkadaşları, 10 dakikalık ve 50 dakikalık egzersizleri kıyasladıklarında, sonuçların birbirine eşit olduğunu görmüşler. Yani kısa bir zaman da yapsanız, egzersiz etkisini gösteriyor.
5 3
Egzersiz cilt sağlığını geliştiriyor Aerobik türü egzersizler ile derideki kan akışı yükseliyor. Böylece cilde oksijen ve besinler ulaşıyor. Bu da cilt sağlığını geliştiriyor ve yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabiliyor. Eğer yanınızdan koşup geçen fit kadının cilt güzelliğine hayran kalırsanız, aklınızda bulunsun ki, egzersiz sonrasında cilt daha güzel görünüyor.
5 4