Lazer ile göz ameliyatı herkese uygun değil!

Görme kusurlarının tedavisinde gözlükten kurtaran lazer ameliyatları büyük bir şans. Ancak uzmanlar bu tedavi şeklinin herkes için uygun olmadığı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Uyku hariç her dakika gözlükle birlikte yaşamak şüphesiz zor bir süreç. Lazer ameliyatları bu açıdan önemli bir tedavi şekli. Ancak Prof. Dr. Altan Özcan, gözlükten kurtulmak için yapılan lazer ameliyatlarının herkese uygun olmadığını söylüyor. Lazerle göz ameliyatına, göz doktorunun etkin muayene sonucu karar vermesi gerektiğini belirten Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Özcan, "Herkes bu ameliyat için uygun değildir. Çok detaylı şekilde kişinin göz kontrolü yapılmalı. Hastanın korneasının da bu ameliyat için uygun olması gerekir" diyor.
3 1
Prof. Dr. Altan Özcan, lazerle göz ameliyatı için yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: "Değişik cihazlar kullanarak korneanın haritası çıkarılıyor ve problem yoksa ameliyata karar veriliyor. Korneanın kalınlığı ameliyat için uygunsa yapılıyor. Genelde 18- 20 yaş sonrası bu ameliyatlar yapılır. Erken yaşta yapılan ameliyatların riskleri de var. Ayrıca hastanın yara iyileşmesiyle ilgili sıkıntısının da olmaması gerekiyor. Bazı sistemik, dokusal ve romatizmal hastalıkları olanlara lazer ameliyatı yapılmaz. Göz tansiyonu ve kuru göz hastalığı olan kişilere de bu ameliyatı yapmamak lazım. Ciddi bir muayene sonucu bulgular değerlendirilerek lazer ameliyatına karar veriliyor. Gelen hastayı hemen ameliyat etmiyoruz."
3 2
Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınmadan köylerde ve küçük yerleşim birimlerinde göz taraması yapılırken istenmeyen olaylar yaşanabildiğini belirten Prof. Dr. Altan Özcan, "Halkımız göz taraması adı altında izinsiz uygulamalara itibar etmemeli. Yasal izinle gelen kişilere muayene olmalı" diyerek uyarıda bulundu.
3 3