Ölüm anında vücutta ne olur doktorları bile korkutan detaylar!

Ölüm anında vücutta ne olur? Kalp durduktan sonra yaşananlardan bazıları doktorları bile korkutabiliyor. İşte ölüm sonrası vücutta olan 14 şey.

Ölüm anında vücutta ne olur? Ölüm anı sonrası vücudun tamamen durduğunu düşünsek de aslında kalp durduktan sonra vücut büyük bir çalışmaya girer. Öyle ki bazen çıkardığı sesler ve ortaya çıkan hareketler doktorları bile yerinden sıçratabilir. İşte ölüm anı sonrası vücutta meydana gelen 14 değişiklik.


9 1

1- KALP DURUR KAN HAVUZLANMAYA BAŞLAR

Kalbin durması tıbben ölüm anı olarak nitelendirilir. Kalp durduktan sonra vücuun farklı bölümleri farklı ölüm sırası izlemeye başlıyor. İlk değişim kan damarlarında görünüyor. Kalp kanı pompalamayı bırakıca kan damarlarda toplanıyor ve akış duruyor.

9 2

2- VÜCUT RENGİ DEĞİŞMEYE BAŞLAR

Kan akışı durunca vücut iki tonlu bir renk almaya başlar. Bunun nedeni, vücudumuzun en alt kısmındaki kanın yerçekimi sayesinde çökelmesidir, bu da çürümüş gibi bir görüntünün oluşmasına neden olur. Kanın çökmediği yerlerde ise aşırı solgun beyaz bir renk oluşur. 

9 3

3- VÜCUT ISISI DÜŞER

"Ölümlü soğutma" olarak da bilinen bu durum vücudumuzun 36.5 dereceye sabitleniş ısısında kayıp yaratır ve vücut soğur.

4. VÜCUT DEMİR GİBİ SERTLEŞİR

Ölümden bir kaç saat sonra hücreleri besleyen sistemin yapı taşı adenosin trifosfat seviyelerindeki yıkım nedeniyle sertleşme başlar. Bu vücutu demir gibi sertleştirebilir. İlk olarak boyun kasları ve gözlerde başlar.

9 4