Chia tohumu faydaları nelerdir genç kalmanın sırrı bu besinde!

Chia tohumu faydaları nelerdir? Son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren Chia tohumunun faydalarına inanamayacaksınız!

 Chia tohumu son zamanlarda adından ve faydalarından bahsettiren bir besin haline geldi. Ülkemizde de sağlıklı yaşama ve beslenmeye verilen önemin artmasıyla birlikte aktarlarda yerini aldı. Peki bu kadar popüler hale gelen Chia tohumunun faydaları nelerdir? İnsan sağlığına nasıl bir katkı sağlıyor?. İşte bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık.  

5 1

SİNDİRİM SİSTEMİNE DESTEK SAĞLAR

Chia tohumunda bulunan lifler sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur. Tüketildiğinde midede jelatin benzeri bir madde oluşturur, bu jel formundaki madde çözünür liflerden kaynaklanır ve bağırsaktaki probiyotiklerin gelişimini destekleyen bir probiyotik gibi çalışır. Aynı zamanda düzenli bir şekilde tuvalete çıkmayı sağlar ve kabızlığı önler.

5 2

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Chia tohumu iltihaplanmayı iyileştirir, kolesterolü düzenler ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığı için katkıda bulunur. Düzenli olarak tüketildiğinde ateroskleroz rahatsızlığının gelişme oranı düşer. Yüksek miktarda, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini emilir hale getiren linoleik asit içerir. Ayrıca somondan daha fazla omega-3 oranına sahiptir. Omega-3 kan basıncını ve kötü kolesterolü düşürerek kalbi korumak için çalıştığı gibi beyin fonksiyonlarını da düzenlemeye yardımcı olur. 

5 3

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Chia tohumunun yüksek orandaki antioksidan içeriği, serbest radikallerle mücadele ederek cilt onarımını destekler ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Antioksidanlar bunun dışında kanser, makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıkları ve inflamasyonu (iltihaplanma) önlemeye yardım ederler. 

5 4