Kayısının faydaları birçok hastalığa derman oluyor!

Kayısının faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İster yaş ister kuru olarak tüketebileceğiniz bu şahane lezzetin faydalarını duyan şaşırıp kalıyor!

Yazın en sevilen meyvelerinden biri de kayısıdır. Yazın müjdeleyicisi diyebileceğimiz bu enfes meyvenin insan sağlığına birçok faydası bulunduğunu biliyor muydunuz? Yavaş yavaş artık tezgahlarda yerini almaya başlayan kayısıyı ister yaş olarak ister kuru olarak tüketin farketmez. Kayısının faydaları mucizevi etki yaratıyor ve birçok hastalığa derman oluyor. Peki kayısının faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İşte kayısının faydalarına dair tüm merak edilenler! 

6 1

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR 

Kayısı oldukça yüksek bir besin değerine sahip bir meyvedir. İçerisinde bol miktarda demir, kalsiyum,fosfor ve demir maddelerini bulundurmaktadır. İster yaş olarak tüketilsin ister kuru olarak, sindirimi kolaylaştıran bir meyvedir. Bunun yanı sıra kişinin gün boyunca tok kalmasını sağlamaktadır. Kabızlığa iyi gelmesiyle bilinen bu meyve bol miktarda antioksidan barındıran bir meyvedir. 

6 2

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN OLDUKÇA FAYDALI

Kayısı içerisinde A,B,C,E vitaminleri barındıran bir meyvedir.  Ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalı olan bu meyve cilt içinde çok faydalıdır. Pırıl pırıl bir cildin sırrı bu meyvede saklı bile diyebiliriz. 

6 3

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEM TAŞIYOR 

Kayısı içerisinde bol miktarda kalsiyum ve fosfor gibi mineraller barındırmaktadır. Bu da kemik sağlığı açısndan oldukça önemlidir. Kayısı tansiyonun düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

6 4