Alışveriş bağımlılığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Vitrinlere bakmadan ve alışveriş yapmadan duramıyor musunuz? Alışveriş hastalığına tutulmuş olabilirsiniz!

Sizinde dolabınız etiketleri sökülmemiş giysilerle mi dolu? Moraliniz bozukken ya da mutsuzken sürekli alışveriş yapmak mı istiyorsunuz? Alışverişi adeta bir terapi gibi mi görüyorsunuz? Alışveriş bağımlılığı hastalığına yakalanmış olabilirsiniz! 

10 1
Genel ihtiyaçlarının dışında gereksiz ve pahalı birçok ürün alma ve kendini durduramama eylemine alışveriş bağımlılığı denir. Kişide 15 yaşında da 45 yaşında da bu hastalık görülebilir ve kesinlikle bir yaş kriteri yoktur. Ruhsal açıdan zayıf olan kişiler duygusal boşluklarını doldurmak için alışverişe sığınırlar. Paralarının son kuruşuna kadar harcayarak rahatlayacaklarını sanırlar ancak eve gittiklerinde aslında aldıkları şeylere hiç ihtiyaçları olmadığını anlar ve pişman olurlar. Fakat biraz zaman sonra aynı duygu onları ele geçirir ve bir kaçış noktası olarak yine alışverişe sığınırlar.
10 2

TEDAVİ

Uzmanlar bu sorunu yaşayan insanların sorunu önce kabullenip daha sonra aile ve yakınları ile paylaşmaları gerektiğini söylüyorlar. Sonrasında bir uzmandan profesyonel yardım almaları gerekiyor. Ayrıca bu insanların üzgün ve mutsuzken alışverişe çıkmamaları ve alışverişe çıktıklarında yanlarında birinin olması ve bir ihtiyaç listesi yaparak yalnızca orada yazanları almaları gerekiyor.

10 3
10 4