Strese karşı koymanın yolu aromaterapi kokularını deneyin!

Günlük hayatta bir çok farkı neden bağlı olarak stres ve kaygıyla karşı karşıya kalınabiliyor. Stresi minimuma indirmek için aromaterapiyi azaltabilirsiniz!

İş, okul ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan stresle baş etmek için aromaterapiyi deneyebilirsiniz. Strese karşı koymak için yapılan araştırmalar sonucu aromaterapinin stresi azalttığını ve uyumayı kolaylaştırdığını göseriyor. Stresten kurtulmak için, aromaterapi ile 6 koku sayesinde uykunuzu düzene sokabilirsiniz. Klinik Aromaterapist, Aromakolojist Leyla Çakır, stresi azaltıp uykuyu düzenleyen esansiyel yağlar hakkında şu bilgileri verdi.

8 1

BERGAMOT

Geleneksel olarak İtalyan halk tıbbında kullanılmaktadır fakat gerilim ve kaygıyı azaltmaya yaradığına dair pek çok yeni çalışma bulunmaktadır. Bergamot uçucu yağı genellikle gıdalara aroma vermek için kullanıldığı gibi parfümlerde de kullanılıyor. Antibakteriyel, anti-viral gibi özellikleri olduğu da bilinmektedir.

Klinik çalışmalar, bergamot uçucu yağının kan basıncı ve stresi azalttığını göstermektedir. Son yapılan araştırmalar bergamotun stresi rahatlattığı, kronik ağrıları azalttığı hatta EEG’de beyin dalga şablonunu değiştirebildiğini göstermektedir.

8 2

YLANG YLANG

Ylang ylang uçucu yağı, Güneydoğu Asya’da tropik bir ağacın çiçeklerinden elde edilen bir uçucu yağdır. Yapılan bir çalışma Ylang Ylang aromasının sinir sistemini yatıştırdığını göstermiştir.

8 3

MİSK ADAÇAYI

Bildiğimiz bahçede yetişen adaçayı ile akraba bir bitki olan misk adaçayı bitkisinden misk adaçağı yağı elde edilir. Misk adaçayı esansiyel yağının, diş tedavisi işlemleri sırasında insanların rahatlamasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Misk adaçayı yağı ile yapılan aromaterapinin antidepresan benzeri bir etkisi olduğu da gözlenmiştir.

8 4