Tekrar ısıtılmaması gereken yiyecekler!

Evde artan ıspanak yemeğini muhafaza edip ertesi gün de yiyorsanız, bunu yapmadan önce bir daha düşünün.

Mantar Mantar tekrar ısıtılma konusunda riskli bir besin. Mantarlı yemekler ısıtıldığında besin değeri kalmıyor. Ayrıca tekrar ısıtmak sindirim sorunlarına yol açabiliyor. Mantarlı yemeklerinizi ertesi güne bırakmayın ve tekrar ısıtmayın. Mantar yemeği hazırlıktan hemen sonra bir seferde tüketilmeli.
7 1
Tavuk Tavuk da ısıtılmaması gereken besinlerden. En ağır besin zehirlenmelerine yol açan bu yiyecek ısıtıldığı zaman içerisindeki proteinin yapısı değişiyor ve bakteri üretiyor. Pişmiş tavuk yemeğini ya düşük derecede hafif ısıtın ya da soğuk yiyin.
7 2
Yumurta Farklı şekillerde pişirilmiş yumurta yüksek derecede ısıtıldığında içindeki su miktarı azalıyor ve tavukta olduğu gibi protein yapısı değişiyor. Nadir görülen bir zehirlenme türü olsa da yumurtalı yemekler ve sosları tüketirken dikkatli olmakta yarar var.
7 3
Ispanak Ispanak mutfağımızda sağlığımız için en değerli besinlerden biri. Ancak ıspanak yemeğini tekrar ısıtırsanız sağlığınıza zararlı hale gelebilir. Bu besin pişirildiği zaman hemen tüketilmesi gerekir. Bunun sebebi ise ıspanakta bulunan nitrat, tekrar ısıtıldığı zaman nitrite dönüşüyor. Özellikle bebeğinize ıspanak verirken buna dikkat etmenizde yarar var. Bebekler için 5 mg nitrit alımı bile ciddi zehirlenmeye yol açabilir.
7 4