Yiyecekler alüminyum folyo ile temas edince ne oluyor?

Alüminyum folyoda yemek yapıyor ya da bir yiyeceği ısıtıyorsanız, uzmanlar uyarıyor: Kullanmayın!

Alüminyum folyo, yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesinde mutfağımızın vazgeçilmezi. Ateşe dayanıklı olması nedeniyle de kolaylık sağlıyor. Ancak alüminyum folyo, ısıyla bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülebiliyor ve içindeki alüminyum besinlere geçiyor. Özellikle yüksek ısıya maruz kalan, sulu, tuzlu ya da limonlu gıdalarla bir araya gelen alüminyum folyodan besinlere alüminyum geçtiği belirtiliyor.
9 1
Örneğin fırında alüminyum folyoda yaptığınız balık, artık o kadar da sağlıklı bir yemek olmaktan çıkacak anlamına geliyor. Çünkü balıkla birlikte alüminyumu da tüketmiş oluyoruz. Peki besinlerle birlikte tükettiğimiz alüminyumun vücudumuza ne gibi bir zararı olabilir? Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, bir vaka üzerinden alüminyumun verdiği zarar hakkında şunları anlatıyor:
9 2
“ Kliniğime gelen kız çocuğu, bana gelmeden yaklaşık iki sene önce aşırı halsizlik, yorgunluk ve mide bulantısı şikayetleri ile ailesi tarafından bir tıp fakültesine götürülüyor. Teşhis aplastik anemi. Bu kemik iliğinin baskılandığı ve neredeyse tüm kan hücrelerinin sıfırlandığı korkunç bir hastalık. Devreye hemen bu hastalığın tedavisi için kullanılan kemoterapi ilaçları ve kortizon giriyor. Küçük hastamın durumu iyice kötüleşiyor. Çocuktaki asıl sorun neymiş biliyor musunuz? Ağır metal zehirlenmesi. Kimsenin aklına ağır metal zehirlenmesine bakmak gelmemiş bile.
9 3
Zehirlenmenin kaynağı mı? Tost makinesi. Anne tost makinesinin yüzeyi çizildiği için önlem almak adına içini alüminyum folyo ile kaplamış. Yani yediği tostlarla küçük kızın vücudunda yüksek miktarda alüminyum birikmiş. Düşünün zaten vücut ağır metallerin yükü altında, ilik baskılanmış kan hücresi üretemiyor. Neyse ki, tedavisine başladıktan kısa süre sonra tamamen iyileşti.”
9 4