Bayram tatiline çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Ramazan Bayramı tatili için geri sayım başladı. Tatil için uzak diyarlara gidecekler için son bir kontrol listesi hazırladık. Bunlara aman dikkat!

Yılın herkes tarafından sabırsızlıkla beklenen ilk uzun tatil dönemine sayılı günler kaldı. Özellikle çalışan kesimin büyük bir kısmı tatil hazırlıklarını yaptı, kimileri bayramda aile ziyaretleri için seyahatini planlarken, kimisi ise sahillere giderek deniz sezonunu açmanın peşinde. Bayram dönemlerinde oteller üst seviyelerde yoğunluğa ulaştığı için konaklama rezervasyonları da haftalar öncesinden yapılıyor, ulaşım konusu netleştiriliyor ve ardından geriye tatilin başlayacağı günü beklemek kalıyor. Peki, tatile çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler neler? İşte tatilinizi kabusa dönmekten koruyacak bir kaç öneri...

7 1

Otel rezervasyon durumunu son bir kez teyit edin: Bayram dönemi otellerin ve restoranların en kalabalık misafir ağırladığı dönemlerdir. Bu nedenle onlar için de telaşlı bir dönem başlar. Siz rezervasyonunuzu erkenden yaptırmış olsanız bile kimi zaman firmalar tarafında karışıklık yaşanmış ve rezervasyonunuz atlanmış ya da eksik yapılmış olabilir. Bu nedenle gitmeden birkaç gün önce otel ya da ilgili firma ile iletişime geçerek konaklama detaylarınızı son bir kez kontrol ediniz.

7 2

Merak ettiğiniz restoranlar varsa yerinizi önceden ayırtın: Tatil bölgelerinde öne çıkan birçok restoran sadece sizin tarafınızdan değil birçok kişi tarafından merak ediliyor olabilir. İşte tam da bu nedenle gitmeden birkaç gün önce masanızı ayırtmakta fayda var. Gidince nasıl olsa yer buluruz diye düşünmeyin, ziyaret etmeyi planladığınız yerler için şimdiden masanızı ayırtın, size sadece ne yemek sipariş edeceğinizi düşünmek kalsın.

7 3

Yurt dışı seyahatleri için pasaportunuzu ve vize sürenizi kontrol edin: Uzun tatil dönemlerinde en çok tercih edilen rotalardan biri de yurt dışı tatilleridir. Tabii yurt dışı tatillerinde resmi evrak hazırlığını daha erkenden yapmak gerekir. Eğer pasaportunuzu sık kullanmıyorsanız, evin hangi köşesinde olduğunu bulmak bile başlı başına bir iştir. Bu sebeple pasaportunuzu şimdiden göz önünde bir yere koyun ve vizenizin geçerlilik tarihlerini kontrol edin.

7 4