Bu hafta gösterime giren filmler!

Aralarında animasyon filmi olan 'Buz Devri 5: Büyük Çarpışma' ve Yönetmen Michael Moore’a ait ‘Şimdi Nereyi İşgal Edelim?’ belgeselinin de bulunduğu 7 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor.

Aşk Uğruna (Equals) Aşk Uğruna ütopya kılıfına sokulmuş bir distopyada, açgözlülük, fakirlik, şiddet gibi duyguların olmadığı bir dünyada geçiyor. Yeni bir evrede yaşayan insanlık depresyon, aşk, nefret gibi duygularını geri plana iterek duygulardan kurtulma yoluna gidiyor. İlk başlarda insanlığı kurtaracak bir "çözüm" gibi görülen duygusuzlaşma bütün dünyada kusursuzca işlerken, bir hastalığa yakalanarak tekrar hissetme yeteneğini kazanan baş karakterlerimiz kendilerini bir aşkın içinde buluveriyor. Başrollerinde Kristen Stewart ve Nicholas Hault'un yer aldığı bilim kurgu filmi Aşk Uğruna'nın yönetmen koltuğunda Like Crazy'den tanıdığımız Drake Doremus oturuyor.
7 1
Simülasyon ( The Call Up) Filmin başrollerini Morfydd Clark, Tom Benedict Knight, Max Deacon ve Parker Sawyers üstleniyor. Bilim kurgu türü filmin senaryosunu ve yönetmenliğini Charles Barker üstleniyor. Simülasyon günümüzün en popüler etkinliklerinden biri olan sanal oyunlara odaklanıyor. Bir grup genç adeta bir sanat eseri olan sanal oyunu denemeleri için davet alırlar. Oyunu başarıyla tamamlayan kişiye 100.000 dolar ödül verilecektir. Heyecanla teklifi kabul eden oyuncular kendilerini bir savaş alanında bulurlar. İlk başta oyun oynadıklarını zanneden gençlerin bilmediği şey ise kendi hayatları için bir savaş vermek zorunda kalacaklarıdır...
7 2
Buz Devri 5: Büyük Çarpışma (Ice Age: Collision Course) Fox Animation Studios ve Blue Sky Studios firmalarının yapımcılığında hayata geçirilen serinin yeni filmi çok sevilen animasyonun beşinci filmi olacak. Meşe palamudu delisi firavun faresi Scrat karnını doyurmaya çalışırken bir takım kozmik olayları tetikler ve bunun ucu Buz Devri'nin sevdiğimiz kahramanlarına dek ulaşır. Tuhaf ekibimiz yaşamlarını kurtarabilmek için, rengarenk yeni karakterlerle tanışacakları egzotik diyarlara doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkarlar. Filmin yönetmenliğini Mike Thurmeier ve Galen T. Chu üstleniyor. Buz Devri serisi belki de animasyon serileri arasında seslendirme açısından hem orijinal, hem de dublaj kadrosu olarak çifte başarıyı yakalayan serilerden biri. Mamut Manny'ye Ali Poyrazoğlu'nun tok sesi, yırtıcı ama altın kalpli kaplan Diego'ya da Haluk Bilginer'in sisli sesi yakışıyor. Filmin ses efektleri ve müzikleri bir hayli eğlenceli. Egzotik sahneler için özel ses efektlerine başvurulmuş. Film hem çocuklara, hem yetişkinlere hitap ediyor. Her filmde yepyeni bir hikayeyi beyazperdeye yansıtabilen serinin ses kullanımı da bir hayli başarılı. Bunda yönetmenlerin serinin alışıldık diline sahip çıkmış olmasının da etkisi bulunuyor. Eğer animasyon sevenlerdenseniz ve içinizi ısıtacak ama kahkahalara da boğacak bir film arıyorsanız Buz Devri: Büyük Çarpışma'yı kaçırmayın.
7 3
Şimdi Nereyi İşgal Edelim? (Where To Invade Next) Yönetmen ve senarist Michael Moore 6 yıldan sonra çektiği belgesel türündeki ilk film olan Where to Invade Next'te Amerika'nın askeri düzenine odaklanıyor. Amerika'nın denizaşırı ülkelere yaptığı görevleri ve onların kaynaklarını eleştiriyor. Moore, bilindiği üzere memleketi ABD’yi pek sevse de onu her filminde yerle bir etmeyi alışkanlık haline getirmiş durumda. ABD’nin neredeyse bütün politikalarına karşı açtığı bayrak, filmlerinde alabildiğine ‘sert’ ve bir o kadar da ‘ironik’ bir ses tonuyla hayat buluyor. “Şimdi Nereyi İşgal Edelim?” de bu tondan bağımsız bir belgesel değil... Film, Toronto Film Festivali'nde prömiyerini gerçekleştirdi.
7 4