Bu hafta vizyona giren filmler

Bu hafta 4 film vizyona giriyor. Şahan Gökbakar'ın komedisi Osman Pazarlama, Auschwitz dramı Saul'un Oğlu ve Oscar'a damgasını vuran Gizli Dünya haftanın dikkat çeken filmleri.

Gizli Dünya (Room) “Gizli Dünya” 2015 Kanada-İrlanda yapımı dram-gerilim filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen, Sean Bridgers ve William H. Macy bulunuyor. Amerikalı aktris Brie Larson, “Gizli Dünya (Room)” filmindeki performansı ile 69. İngiliz Akademisi Film Ödülleri, BAFTA’da en iyi kadın oyuncu kategorisinde ödül aldı. “Gizli Dünya” aynı zamanda 4 dalda Oscar’a aday. Emma Donoghue'nun dünya çapında 2 milyondan fazla satan aynı adlı romanından uyarlanan film, genç bir annenin küçük oğluyla birlikte yaşadıkları dramı anlatıyor. 30'lu yaşların başındaki Ma (Brie Larson), 7 yıl önce Old Nick (Sean Bridgers) dediği bir adam tarafından kaçırılmış ve o günden bu yana evinin arkasındaki küçücük bir kulübede, Jack ile tutsak olarak yaşamaktadır. Old Nick'in devamlı tecavüzlerine maruz kalan Ma, bu 7 yılın son 5'ini, tecavüz sonucu doğan oğlu Jack (Jacob Tremblay) ile geçirmiştir. Gerçek dünyayı hiç bilmeyen oğlunu, diğer çocuklar gibi büyütebilmek için elinden geleni yapsa da, Jack'in hayal gücüyle baş etmek giderek zorlaşmaktadır. Bu hapis hayatından kaçarak ailesinin yanına sığınan Ma için şimdi bir başka zorlu sınav başlayacaktır.
4 1
Osman Pazarlama Senaryosunu Şahan ve Togan Gökbakar’ın birlikte yazdığı Osman Pazarlama’nın yönetmen koltuğunda yine Togan Gökbakar oturuyor. Başrolünde Şahan Gökbakar'ın olduğu flmin oyuncu kadrosunda ise Selim Akgül, Gizem İnceoğlu, Esra Balıkçı, Senem Yıldırım, Liberat Niyoyandika ve Şükran Çağman bulunuyor. Osman Pazarlama, aşık olduğu kızla evlenebilmek için başarılı bir işadamı olmanın yanısıra, zengin olabilmeyi hedefleyen Osman Şaşmaz’ın kahkaha dolu hikayesini anlatıyor. Sevdiği kızın babasına kendini ispat etme hırsıyla türlü maceralara atılan Osman’ın en büyük yardımcıları, sağ kolu Erkan ve aile dostlarının kızı Songül'dür. Devamlı yeni ürünler tasarlayan ve bu ürünlerini girişimcilik dünyasına kabul ettirmeye çalışan Osman’ın piyasaya sunmaya çalıştığı ürünlerin farklı olmasının yanı sıra, bir o kadar da komik olması hiçbir yatırımcının ilgisini çekmez. Bu zorlu süreçte zenginliğin aslında çok da uzakta olmadığını anlayacaktır. Film, Şahan Gökbakar’ın başrolünde yer aldığı altıncı uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor.
4 2
Saul'un Oğlu (Son of Saul) Dünya prömiyerini yaptığı 2015 Cannes Film Festivali dahil olmak üzere, katıldığı pek çok festivalden kucağında ödüllerle dönen Saul'un Oğlu filminin yönetmen koltuğunda, ilk uzun metrajlı işine imza atan László Nemes oturuyor. Başrolünde Géza Röhrig'in yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Levente Molnár, Urs Rechn, Todd Charmont, Jerzy Walczak ve Sándor Zsótér bulunuyor. Yapım 1944 yılında Auschwitz'deki "vahşet kampını" Macar esir Saul Auslander'in hikayesi üzerinden beyazperdeye taşıyor. Saul, üst yetkililer tarafından öldürülmeden önce, birkaç aylığına krematoryumda çalışması için seçilen 'komando'lardan biridir. Krematoryumun insanlık dışı gündelik işlerini yürütürken, bir gün yakın zamanda yakılacak olan bir çocuğun cesediyle karşılaşır. Saul, kısa bir süre içerisinde çocuğun vahşice yakılmasını önlemek ve onu geleneklere uygun bir şekilde gömebilmek için tüyler ürperten bir maceraya atılacaktır. Ödül için çekilmiş bir film. Yahudi soykırımına dikkat çeken film, Altın Küre’de En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü’nü aldı.
4 3
Ayı Kardeşler: Kurtarma Operasyonu (Boonie Bears, to the Rescue) Bu hafta vizyona girerek küçük izleyicileri kendine çekmeye çabalayacak olan Ayı Kardeşler: Kurtarma Operasyonu animasyon filmi, Çin ve Amerikan ortak yapımı. Ding Liang ile Fuyuan Liu'nun yönettiği ve Rick Jay Glen, Siobhan Lumsden, Paul Maxx Rinehart ile Toni Thompson'un seslendirdiği animasyon film Ayı Kardeşler: Kurtarma Operasyonu, hayvanları temel alan yepyeni bir eğlence. Oduncu Vick, ormanda ağaçları keserek, hayatta kalmaya çalışan bir adamdır. Briar ve Bramble ayı kardeşler ise, ağaçları koruyarak oduncuyu ormandan kovalamayı kendilerine görev edinmişlerdir. Bir gün güzel ormana kötü insanların gelişiyle işler daha da karışır. İnsanların yanındaki küçük bir çocuk, aslında kaçırılmıştır! Vick ve ayı kardeşler şimdi bu ufaklığı kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklardır! Ayı Kardeşler: Kurtarma Operasyonu filmi, özünde küçüklerin ilgisini çekebilecek, oldukça soft-şiddet sahnelerine sahip, ortalama bir animasyon. Büyükler değil ama çocukların keyif alabileceği, en azından bir şans verilmesi gereken işlerden bir tanesi.
4 4