Eğer resimlerdeki ünlüleri göremiyorsanız siz de....

Eğer resimlerdeki ünlüleri göremiyorsanız siz de renk körü olabilirsiniz. Haydi kendinizi ve gözlerinizi test etmenin eğlenceli bir yolu.

Renk lekeleri arasında gizlenen ünlü isimleri tanıyabilecek misiniz? Sosyal medyada ve internette sık sık bu tip testlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak bu kez sizin için hazırladığımız testin amacı farklı. Bugün Renk Körlüğü Farkındalık Günü. Testi de bu güne dikkat çekmek isteyen İngiltere merkezli bir optik şirketi hazırladı. Amaç renk körlüğü olan kişilerin durumlarını farkına varmaları. 
9 1

Test yıllardır renk körlüğü teşhisi için kullanılan özel bir renklendirme sistemiyle hazırlanmış durumda. Bu testler ilk 1917 yılında  Dr Shinobu Ishihara tarafından yeşil ve kırmızı renkler üzerine kullanılmış. 

9 2

Testler hazırlanırken renkler özel olarak seçiliyor. Renk körü insanlar kırmızı ve yeşil ile mavi ve sarı arasında ayrım yapmakta zorlanırlar. Eğer renk körlüğünüz varsa bu renklerden oluşan testlerin ardına gizlenen şeyleri göremezsiniz. Mor, turuncu ve kahverengi gibi diğer renkler genellikle normal görüşe sahip kişiler için daha iyidir. 

9 3

Renk körlüğü daha çok erkekler arasında yaygın bir durumdur. İstatistiklere göre her 200 kadından biri durumdan etkilenirken, erkeklerde oran 12'de 1'e iniiyor. 

9 4