İlk kez yurda çıkanların dikkat etmesi gerekenler konumunuzu iyi belirleyin!

İlk kez yurda çıkanların dikkat etmesi gerekenler neler? Lisenin bittiği ve üniversite hayatının ilk yılı için yerleşim yeri olarak yurdu seçenlere 5 tavsiye!

Lise dönemi sonrasında en güzel dönemlerin ve tecrübelerin yaşandığı zamanlardan biri de üniversite zamanlarıdır. Her yıl bir çok genç yeni umutlar ve hayallerle adım attığı üniversite zamanlarında bir çoğu ailelerinden ayrılıp başka bir şehire gidiyor.

Ailelerinden ayrıldıkları bu ilk yıl için yerleşim yeri olarak hem daha çok arkadaş edinmek hem de yabancı bir şehre daha kolay uyum sağlamak adına yurtlar bir numaralı tercihler arasında yer alıyor. Ancak her ne kadar ilk yıl için yurt seçimi mantıklı gelse de ilk yıl ve aileden ayrı geçen yıl için yurt seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var! biletall ilk kez öğrenci yurdunda kalacaklar için bazı tavsiyelerde bulundu. İşte o tavsiyeler...

6 1

YEMEKLERE VE HİJYENE DİKKAT!

Pek çok insanın bir arada kaldığı mekanlarda hijyen ekstra bir önem arz etmektedir. Yurtlar da bu mekanların başında yer alıyor. Öğrencilerin bir arada kaldığı yurtlarda belirli hijyen standartlarının sağlanması gerekiyor. Hijyen konusunu sadece temizlik anlamında değil yemekler açısından da değerlendirmeniz gerekiyor. Yemeklerin hijyenik, sağlıklı ve lezzetli olması oldukça önemli bir kriter.

6 2

KAYIT İŞLEMLERİNİ VE YERLEŞME AŞAMALARINI SON ANA BIRAKMAYIN!

Kayıt işlemleri ve yurda yerleşme süreci için okulların açılmasını bekliyorsanız yanlış bir kanıda olduğunuzu belirtmemiz gerekir. Üniversite kayıtlarını hemen ardından pek çok yurtta yoğunluk yaşanmaya başlıyor. Öğrenciler, istedikleri odalarda uygun avantajlarla kalabilmek için bir an önce yurtlara başvuruyor.

Siz de bu durumu göz önünde bulundurarak bir an önce yurt tercihi yapacağınız şehre giderek işlemleri erkenden tamamlamalısınız. Aksi takdirde beğenmediğiniz bir odada kalmak ve hatta sevmediğiniz bir yurda kayıt olmak zorunda kalabilirsiniz.

6 3

KALACAĞINIZ YERİN KONUMUNA DİKKAT EDİN!

Yurt seçiminde en önemli kriter, yurdun nerede olduğudur. Nereye giderseniz gidin en sonunda yurda döneceğiniz için konumunuzu en iyi şekilde belirlemeniz gerekiyor. Yurdun öncelikle okula yakın olması veya kolay ulaşım sağlayabilmeniz gerekiyor.

Yurdun yerini en doğru şekilde belirleyebilmek için kendi kişisel özelliklerinizi de göz önünde bulunduruyor olmalısınız. Örneğin sinema ve tiyatro gibi kültürel aktiviteleri seviyorsanız, yurdunuzun konumu şehrin kültürel aktivitelerinin yoğunluklu olarak yer aldığı bölgelere yakın olmalıdır.

6 4