Saksıda yetiştirilebilecek sebzeler nelerdir? Hangi sebzeler saksıda yetişir?

Günlük hayatta düzenli olarak yemeklere de ve salatalarda kullandığımız sebzeleri evinizde saksıda yetiştirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte saksıda yetişen sebzeler.

HAVUÇ

Şubat aylarında ekimi yapılan havuç kasım ayına kadar ekimi yapılır. Havuç ekimi için geniş ve derin bir saksıya ihtiyacınız var. Havuç tohumlarınızı saksınızı seyrek bir şekilde ekimini yapmalısınız. Tohumları çizgi metoduyla çimlendirmek için, 2-3 cm derinliğinde, 20-25 cm aralığında çizikler oluşturun. Bu çiziklerin içine tohumları serpin. Üzerlerini toprak ya da torfla sıkıştırarak kapatın ve can suyunu verin. 12-15 gün arasında, tohumların çimlenmeye başladığını göreceksiniz. Toprağı nemli tutmaya dikkat edin.

9 1

ISPANAK

Genellikle kış mevsiminin sebzesi olan ıspanak, tohumu ekerek yetiştirilir. Ispanağı ekerken tırmıkla toprağı düzleştirdikten sonra, tohumları toprağın üzerine serpiştirerek ekim yapabilirsiniz.

9 2

KEKİK

Kekik de kış mevsiminde kolaylıkla saksıda yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. İlk olarak kekik ekiminde dikkat etmeniz gereken en önemli özellik kekik için kullanacağınız saksı delikli olmalıdır. Bu tarz bitkiler su tahliye edeceği için bir kaç delik yeterli olabilir.

9 3

ROKA

Salataların vazgeçilmez bitkisi olan roka genellikle Ocak ve Şubat aylarında ekmenizi tavsiye ediyoruz. Rokanın 15-20 gün kadar çimlenme süresi bulunmaktadır. Hafif ıslatılan toprağa tohumlar tuz serper gibi serpilir ve üzeri ince bir kapak olacak şekilde yine toprakla hafifçe örtülür. Toprağa ekilen tohumlar el ile su serpiştirilerek az bir şekilde tohumlar yerinden oynamayacak şekilde sulanır.

9 4