Ülkelerin farklı sofra kuralları

Her ülkenin kendine ait gelenek ve görenekleri vardır. İbadet şekilleri, bayram kutlamaları ve sofra adabı da farklılıklar gösterir. Yabancı bir sofraya oturduğunuzda bilmeniz gereken kurallar var.


Hindistan

Her yemekten önce ve sonra ellerini mutlaka yıkayan Hintliler, sağ elleriyle yemek yerken sol ellerini ortak yemeklerin değiş tokuşunda kullanıyorlar. Hindistan’da tabakta yemek bırakmak çok kaba bir davranış olarak kabul ediliyor ve yemek masası ancak herkes yemeğini bitirdikten sonra terk edilebiliyor.
8 1

Rusya

Yemeğe davetli olduğunuzda, tabağınızda bir parça yemek bırakmak Rusya’da bir kibarlık göstergesi sayılıyor. Ayrıca sofrada neşeli olmak ve tartışma yaratmamaya da önem veriliyor. Bir başkasının tabağına gözünüzü dikip bakmanızı aslında sadece Rusya’da değil, hiçbir masada önermiyoruz ve elbette masadan kalkmadan önce yemeği pişiren kişiye beğeninizi sunmak da ülke sınırları içinde kalamayacak bir tavır.
8 2

Filipinler

Yemek masasındaki konumunuzu belirleyen ev sahibi, yemek servisini de mutlaka kendisi yapmak istiyor. Size ise sunduğu hiçbir şeyi reddetmemek ve mutlaka tadına bakmak düşüyor.
Yemeğinizi bitirdikten sonra, çatal ve bıçağınızı tabağınızın üstüne açık bir şekilde bırakmalı ve
yemek masasını toparlarken her zaman ev sahibine yardım etmelisiniz.
8 3

Pakistan 

Pakistanlılar her yemekten önce mutlaka Allah’ın adını tekrarlarlar ve yemeğe asla ailenin ya da misafirlerin en büyüğü masaya oturmadan başlamazlar. Pakistan’da yemek yerken ses çıkartmak çok ayıp sayılıyor, bu yüzden lokmalarınızı sessiz şekilde çiğnemeniz gerekiyor. Yenmeden önce mutlaka küçük parçalara ayrılan ekmek ise sadece sağ elde tutuluyor.
8 4